Jaký typ přikrývek pro pohodlný spánek

Jaký typ přikrývek zvolit pro svůj pohodlný spánek?

Silné mrazy a zima stále trvají! Pokud spíte v tenké přikrývce, je nejvyšší čas sáhnout po hřejivější variantě. To samé platí samozřejmě i naopak. Přece jen v posteli trávíme dvě třetiny života, tak proč je neprožít v teple a klidu?

Než se k nákupu rozhodneme, sledujeme hned několik parametrů najednou: kromě schopnosti přizpůsobit se teplotě v ložnici během roku či schopnosti odpuzovat vlhkost je důležitá i její velikost a také to, zda je přikrývka tenká nebo objemnější, měkká, teplá a lehká, hypoalergenní. Důležitý je i druh materiálu, z něhož je vyrobena. Je potřeba řídit se mimo jiné i ročním obdobím.

Pro chladnější měsíce se hodí teplá přikrývka, která hřeje. To neznamená, že silnější deka hřeje více. Přikrývka má být hlavně prodyšná a lehká. Mezi materiály, které udrží teplo, patří vlna a mikrovlákno. Nejteplejší přikrývky mají náplň o hustotě 400 g/m2 a více vláken. V přechodném období (jaro, podzim) potřebujeme středně teplou přikrývku s hustotou vláken, ale musí být prodyšná a reagovat na tělesnou teplotu. V případě, že je nám v noci zima, vybereme si silnější přikrývku z vlny nebo vláken o hustotě 350 g/m2. Načechraná vlákna jsou lehká, podobná peří, přikrývka proto téměř nic neváží.

Pro teplejší období roku (pozdní jaro, léto, brzký podzim) vyhovuje přikrývka z hedvábí, protože chladí a dodává pocit svěžesti, nebo přikrývka s tenkou vrstvou vláken (hustota vláken 300 g/m2 a méně), protože je vzdušná a prodyšná. K většímu komfortu spaní pomáhají i různé ergonomické polštářky ze syntetických vláken, ovčí vlny nebo pohankových slupek, které vhodně podpírají krční páteř.