Jaké faktory ovlivňují životnost dřevostaveb?

Jaké faktory ovlivňují životnost dřevostaveb?

Výstavba dřevostavby se v mnoha domácnostech stává tím hlavním tématem číslo jedna. A nelze se tomu divit. Je to rychlejší a méně nákladná možnost, jak se radovat z vysněného příbytku. Pokud se však rozhodnete postavit si krásný dům, ve kterém bude hrát hlavní roli právě přírodní materiál, ze všeho nejdříve vyhledejte firmu, na kterou bude spolehnutí. Pokud se totiž už k výstavbě bude přistupovat s pořádnou dávkou zodpovědnosti, eliminuje se celá spousta pozdějších negativních scénářů. 

Dlouhá životnost je otázkou péče i výstavby

Každý touží mít nemovitost, která se bude pyšnit dlouhou životností. A plete se ten, kdo tvrdí, že životnost dřevostaveb na klíč je v porovnání s domy z malty a cihel nízká nebo zanedbatelná. Podle odborníků je délka životnosti naprosto totožná, což je skvělé. 

Samozřejmě ale platí (a to v obou případech), že se dlouhá životnost stává otázkou nejen samotné výstavby, ale také následné péče. V obou případech totiž může dojít k nemilým problémům, které žití domu značně zkomplikují. 

Pozor na konkrétní faktory

Zaměřme se ale nyní na dřevostavby, které jsou zkoušeny mnoha okolními faktory. Patří k nim například nedostatky, ke kterým během výstavby domu dojde. Mohou to být nedostatky statické, konstrukčně-ochranné, také materiálové a podobné. 

Životnost mohou negativním způsobem ovlivnit také vnější podmínky, jako je změna klimatu, celkové klimatické zatížení. A samozřejmě nedostatečná údržba, při které se musíte zaměřit hlavně na vyhánění přebytečné vlhkosti ven. I dřevostavby, stejně jako domy z malty a cihel, jsou ohroženy plísněmi a dalšími podobnými škůdci nebo nevítanými hosty, kteří se rozhodně před vstupem do domu neptají, zdali vůbec mohou udělat ten zásadní krok přes práh. 

Životnost dřevostaveb může dál ohrozit například nějaká změna v normách nebo naopak neakceptování norem.