České vynálezy, na které můžeme být právem hrdí. Znáte je všechny?

České vynálezy, na které můžeme být právem hrdí. Znáte je všechny?

I když ne vždycky souhlasíme s tím, kam naše republika směřuje, pravdou je, že můžeme být pyšní na několik vynálezů, k nimž v minulosti došlo a které jsme kdysi vymysleli. Člověk si říká, že Česká republika je jen velice malou zemičkou nacházející se v srdci Evropy, o níž většina světa neví, ale ve skutečnosti je to země, která se zasloužila o hromadu vynálezů, které dnes používá celý svět. Dokázali byste vyjmenovat alespoň dva takové vynálezy? 

Většina lidí ví, že z České republiky pochází kostkový cukr. To je typický český vynález stejně jako slovo robot, které z úst vypustil známý český spisovatel pan Čapek. Jenže co dalšího máme na svědomí my, Češi? 

Věděli jste, že u nás vznikly silonky? 

K typickým českým vynálezům se řadí například silonky, na které ženy nedají dopustit. Za nimi stojí český génius Otto Wichterle, který ve zlínské laboratoři firmy Baťa nahradil drahé a luxusní hedvábí umělým vláknem. Z drahých punčocháčů se tak staly levnější silonky, po nichž se doslova zaprášilo. I když vše započalo v baťovské laboratoři, přišla válka a pak komunisté. Proto se výroba silonek pozastavila a obnovila se až v roce 1950, a to v Plané nad Lužnicí.  

Stojíme i za lodním šroubem 

K dalším typicky českým vynálezům patří lodní šroub. Sice se polemizováním nad lodním šroubem podle všeho zabýval už Leonardo da Vinci, ale realizaci má na svědomí Josef Ludvík František Ressel. I když ho vynalezl on, vedl posléze několik dlouhých let autorské spory. V roce 1829 se prvotně snažil šroub umístit do lodi, ale bylo to shledáno jako velice nebezpečné, a tak byl šroub zakázán.  

Vymysleli jsme nanovlákna 

Český národ také stojí za nanovlákny, což jsou vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas. Jedná se o materiály, které mají extrémně jemnou strukturu. Jsou většinou pomocníkem v medicíně, nejsou nijak škodlivé, dokonce ničí viry a bakterie.