Amazon versus Alibaba

Amazon má za sebou skvělý rok, ovšemAlibabaje na tom ještě lépe–nechybí jimnoho k překročení největší světové společnosti elektronického obchodu na trhu – Amazon.

Hodnota společnosti Amazon se během tohoto roku opět zvýšila.Firma uvedla, že ve 4. čtvrtletí dosáhla zisku 749 milionů USD (693,01 milionu eur) oproti 482 milionům USD ve stejném období předchozího roku. Meziročně to představuje růst o více než 55%. Na základě této skutečnosti jsou společnosti od sebe vzdálenév hodnotěcca 500 miliard dolarů.

Investoři preferují obě tyto společnosti

Obě společnosti dominují v oblasti e-commerce na svých příslušných trzích (Amazon v USA a Alibaba v Číně) a obě se rozšiřují do nových oblastí, jako jsou potraviny a cloudcomputing (poskytování služeb nebo programy uložené na internetových serverech).

Rozdíl je v tom, že čínský trh – a střední třída – roste mnohem rychleji a někteří investoři vidí společnost Alibaba jako vedoucího lídra tohoto růstu. To je součást důvodu, proč ho tento čínský obor dobíhá.

Rovněž jsou přitahovány některými velkými jmény v oblasti zajišťovacích fondů, jako jsou David Tepper a Dan Loeb, kteří během tohoto roku jejich akce získali.

Navzdory obrovskému úspěchu v podnikání, patří obě tyto společnosti k nejkontroverznějším akciovým společnostem. Obzvláště Alibaba, tady někteří investoři očekávají její pokles.

Amazon si půjčuje peníze levněji než Rusko, Mexiko a Čína

Společnosti Amazon se podařila uzavřít výhodná dohoda, ohledně výsledků nedávného dluhového financování, o rozsahu 16 miliard amerických dolarů, dosáhli levnějšího financování než vlády Ruska, Mexika, Řecka, Chile a Číny. Společnost prodala splátku 10letých dluhopisů o rozsahu 3,5 miliardy dolarů při výnosu 0,9 procentního bodu, než průměrný výnos státních dluhopisů USA, což bylo podle deníku WSJ, nižší než nabídka stanovený upisovateli.

Vzhledem k tomu, že výnos 10letých státních dluhopisů se v současnosti obchoduje na úrovni okolo 2,27%, výnos z dluhopisů společnosti Amazon se pohybuje o rozsahu přibližně 3,2%. Detrixhe poukázal na to, že zatímco to je stále dražší než náklady na půjčky v Německu, USA a Kanadě, což přináší některé další světové mocnosti do hanby.

Například výnos 10letých státních dluhopisů pro Rusko je na úrovni 7,8%, zatímco jejich mexičtí kolegové nabízejí výnos ve výši přibližně 6,8% a výnosy z čínských vládních cenných papírů s podobnou splatností jsou na úrovni 3,6%.