Letní čas

Způsobil vám přechod na letní čas nějakou zdrav. potíž?

Před nedávnem jsme si museli přenastavit hodinky, protože se opět po půl roce měli čas, a to ze zimního na letní. Mnoho lidí tento časový posun nevnímá, někdo ho vnímá vážně intenzivně. V současné době spíme o hodinu méně než poslední půlrok, což nejen, že dopadá na kvalitu našeho spánku, ale mnoho lidí mohlo utrpět nějakou zdravotní potíž. Víte, jaké zdravotní potíže nám může přechod na letní čas způsobit?

Kdyby to byly zanedbatelné potíže, nikdo by o nich nemluvil, ovšem zanedbatelné potíže to rozhodně nejsou. I taková hloupost, jako je přechod na letní čas či případně přechod na zimní čas, nám může dost uškodit. Spadáte taky do skupiny, kterou přechod na letní čas dodnes trápí?

Mnozí mají psychické potíže

I když se tomu dá jen těžko uvěřit, mnoho lidí může utrpět psychické potíže. Vyskytují se skutečně velice často, což potvrzují i lékaři, k nimž nemocní lidé chodí. Podle výzkumů se právě v tomto období zvyšuje počet sebevražd, a to většinou v prvním týdnu po přechodu na letní čas. Na psychiku dopadá změna v chronobiologických rytmech.

Pozor na srdeční záchvaty

Bohužel vlivem změny v chronobiologických rytmech dochází i ke zvýšení výskytu srdečních záchvatů a mrtvice. Výskyt srdečních záchvatů a mrtvice se podle oborníků zvyšuje až o pětadvacet procent, u mrtvice jsou to dvě procenta. Snížení počtu infarktů klesá až v době, kdy se přechází na zimní čas.

Zhorší se nám pozornost

Jelikož spíme o hodinu méně, je pravděpodobné, že se sníží naše pozornost. V době, kdy se přechází ze zimního na letní čas, přibývá dopravních nehod. Není to jen domněnka, bohužel je to potvrzený fakt, který potvrdilo hned několik zajímavých studií.

Jak jsme zmínili, může za to nedostatek spánku. Poslední půlrok jsme byli naučeni spát o hodinu více, bohužel nyní se opět spánek posunul. Je však nutné upozornit na to, že špatné soustředění a nepozornost není problémem jen řidičů, ale i chodců či cyklistů.