Příznaky příušnic

Co všechno mohou způsobit příušnice?

Zdravotní problémy jednou za čas dostihnou každého z nás. Bohužel někdy se může jednat o vážné zdravotní problémy, které nás na nějakou dobu položí na lůžko. Existuje skutečně mnoho vážných onemocnění, které nás často postihují, ovšem mezi velice nebezpečné nemoci patří příušnice. Bohužel se nám epidemie příušnic nevyhýbá žádný rok, ale díky očkování nemocných každým rokem ubývá.

Pokud bychom měli zapátrat v minulosti, řekli bychom, že před deseti lety bylo na území České republiky zhruba 400 případů příušnic, o rok později to už bylo o něco méně. Výjimku tvořil rok 2016, kdy se na našem území vyskytlo více jak šest tisíc nemocných, ani loňský rok na tom nebyl zrovna nejlépe. Během loňského roku bylo nejvíce zasaženo Jihlavsko, kde mezi nemocnými byly například týmy mladých hokejistů.

Došlo ke změně vyhlášky

Díky velkému nárůstu nemocných každým rokem se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo změnit vyhlášku, která pojednává o očkování proti příušnicím. Vztahuje se hlavně na děti. Dříve se druhá vakcína očkovala zhruba půl roku či deset měsíců po té první. Ta první se aplikovala zhruba patnáct měsíců po narození. Od loňského roku však začalo platit, že druhá část očkování bude vždy aplikována až před zahájením školní docházky.

Jelikož se jedná o nemoc dětských kolektivů, díky tomu, že se děti naočkují až těsně před školní docházkou, může dojít k ubývání nemocných pacientů.

Víte, jak se nemoc projevuje?

Příušnice nejsou žádná zanedbatelná nemoc, je to dost nepříjemné onemocnění, které nám po nějakou dobu život zcela komplikuje. Otázkou je, jak příušnice poznat. Mezi hlavní příznaky příušnic patří horečka a bolestivé zvětšení příušní žlázy. Bolest nemocní pociťují i při kousání nebo při otevírání úst. Samozřejmě k příznakům patří i nepříjemné zvracení, nevolnost a taky bolest břicha.