Vitamin E

Vitamin E. Proč je potřebný a kde ho najdeme?

Lidské tělo, aby správně fungovalo, potřebuje neustálý přísun živin, které ho podporují v každodenní bezproblémové činnosti. Mezi živiny, bez nichž se tělo neobejde, patří i vitamin E, který můžeme znát také jako tokoferol. Mezi vitaminy byl tokoferol zařazen v roce 1922 a dnes se jedná o v pořadí pátý vitamin, který tělu přináší to, co k dennímu fungování potřebuje.

Vitamin E se velice podobá vitaminu B. Spojuje je zejména to, že se nejedná o jeden jediný vitamin, ale o sloučeninu několika látek, které tělu prospívají. Prozraďme si, proč je vitamin E pro tělo tak důležitý, jak mu konkrétně prospívá a také si prozraďme, kde ho v případě jeho nedostatku najdeme.

Proč je vitamin E potřebný a jak je prospěšný?

Vitamin E se považuje za velice důležitý antioxidant, který má různá přízviska. Říká se mu také vitamin plodnosti nebo vitamin lásky. I jeho druhé jméno “tokoferol” v řečtině znamená “porod” nebo také “nésti”.

Kromě toho, že se jedná o antioxidant, působí vitamin E také jako prevence proti nádorovým onemocněním. Pomáhá tvořit pohlavní buňky, dokáže zvýšit plodnost (proto vitamin plodnosti) nebo významně podporuje činnost nervového systému.

Vitamin E má však v našem těle mnohá další zastoupení. Například optimalizuje využití vitaminu A, kdy dokáže urychlit třeba léčeni spálenin či snižuje riziko očního šedého zákalu. Pokud o vitamin E ve svém těle nechcete přijít, doporučujeme nekouřit – tabák snižuje hladinu významného a potřebného vitaminu E.

Kde vitamin E najdeme?

Ptáte se, jaký je zdroj vitaminu E, kde vitamin E najdeme? Je obsažen stejně jako jiné vitaminy v mnoha potravinách. Je však nutné upozornit na to, že při kuchyňském tepelném zpracování z veškerých potravin mizí v plném rozsahu.

Vitamin E najdeme v hojném množství například v klíčcích nebo v oříšcích, dále také v mléku nebo v rostlinných olejích, vitamin E najdeme i v sóji nebo případně v másle.