štafetová hypotéka

Štafetová hypotéka a její výhody

Na trhu s nemovitostmi bylo v posledních letech rušno. Ceny nemovitostí v Česku dosahují maxima, přesto trvá zájem o hypotéky. Ty jsou ale čím dál tím hůř dostupné. Pomoct mladým lidem dosáhnout na bydlení můžou nové produkty jako štafetová hypotéka.

 

Nejen mladí lidé dnes narážejí na stále větší překážky na cestě za vlastním bydlením. Vysoká inflace, rekordně nadhodnocené ceny nemovitostí, rostoucí úvěrová sazba hypoték i opětovné zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru (od dubna 2022), to vše znesnadňuje stěhování „do vlastního“.

 

S dostupností bydlení to u nás obecně není dobré. Z analýzy evropského trhu s nemovitostmi, kterou v roce 2021 zpracovala společnost Deloitte, vyplývá, že dostupnost vlastního bydlení je v Česku druhá nejhorší v Evropě. Na pořízení průměrného bytu musí Češi vynaložit 12,2 své hrubé roční mzdy. Menší šanci bydlet ve vlastním (15,2 násobek hrubé roční mzdy) mají už jen v Srbsku.

 

Česká národní banka (ČNB) v nedávné tiskové zprávě k novým podmínkám hypotečních úvěrů odhadla, že ceny bytů v Česku byly ve 2. čtvrtletí roku 2021 nadhodnocené v průměru zhruba o 25 procent. U investičních bytů to je dokonce přes 30 procent.

 

Navzdory těmto faktorům ale podle Hypomonitoru České bankovní asociace zájem o hypotéky roste. Jejich objem zůstal silný i v říjnu 2021, kdy banky poskytly hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 40 miliard Kč, z toho přes 31 miliard Kč tvořily nové hypotéky.

 

Navzdory této situaci zaznamenala v minulém roce ČNB rekordní zájem o hypotéky, banky tehdy poskytly nové úvěry na bydlení za 217 mld. Kč. Pro srovnání, v roce 2019 to bylo 162 mld. Kč a v roce 2018 byl objem skutečně nových hypoték 187 mld. Kč. (zdroj: ČNB)

 

Do toho vstupují banky, které nabízejí svým klientům nové variace tradiční hypotéky a s nimi i nové možnosti využití úvěru nebo flexibilitu splácení. Jedním z takových produktů je takzvaná štafetová hypotéka, kterou na trh před dvěma lety uvedla Komerční banka.

 

Splácení takové hypotéky můžete časem jednoduše převést na někoho jiného, jako když předáváte štafetu. Vzhledem k současným trendům na hypotečním trhu se totiž může stát, že standardních 30 let na splacení hypotéky už nebude stačit.

 

Možností, jak tuto modifikaci hypotéky využít, je samozřejmě víc, ale primárně slouží rodičům, kteří chtějí zajistit svým dětem bydlení. Hypoteční úvěr si tak napřed vezmou na sebe rodiče a svým potomkům ho předají až v době, kdy si děti se splácením poradí samy. Nemovitost mohou vlastnit nejprve rodiče a později ji převést na děti, může ale být i od začátku ve vlastnictví dětí nebo spoluvlastněná rodiči i dětmi.

 

Předat „štafetu“ splácení je možné u všech hypotečních úvěrů Komerční banky, jak u stávajících, tak nově uzavřených.