Sociální sítě mohou škodit duševnímu zdraví

Sociální sítě mohou škodit duševnímu zdraví 

Sociální sítě mají nejenom fyzické osoby, ale také podnikatelé. Být na internetu je velice důležité pro jejich podnikání, sociální sítě přitom nevyjímaje. Je to skvělý způsob, jak být se svými zákazníky neustále v kontaktu – a odpovídat na jejich problémy a dotazy téměř okamžitě. Taktéž je podnikatel může prostřednictvím sociálních sítí upozorňovat na změny v otvíracích dobách nebo zajímavé akce, které zrovna nabízí. Vědci ale poukazují na to, že určitý způsob používání sociálních sítí může být škodlivý pro naše duševní zdraví. 

Jak a proč používáte sociální sítě? 

Toto je hlavní otázka, která by měla být zodpovězena každým z nás. Díky odpovědi si můžete uvědomit, že sociální sítě jsou pro nás škodlivé. O tom, jak se na sociálních sítích chováme, byla provedena studie. A právě ta odhalila určité negativní důsledky, které mohou sociální sítě skrývat. Účastníci měli v rámci 10 dnů sledovat své chování na sociálních sítích. To znamená kontrolu zdrojů, zasílání zpráv, zprávy ze světa a jaké mají účastníci zvyky, když zveřejňují určitý příspěvek. 

Sociální sítě spojují. Nebo…? 

Na sociální sítě jsme nedali dopustit zejména v období pandemie, kdy se staly důležitou součástí, jak zůstat v kontaktu s přáteli, rodinou, kolegy z práce a podobně. Vědci ale zjistili, že někteří lidé se po použití sociálních sítí mohou poté cítit mnohem osaměleji než předtím. Na druhou stranu osobnější způsob kontaktu (například telefonní hovor) přispívali více k dosažení vnitřní pohody a pocitu, že jsme milováni.  

Pasivní rolování 

Nejhorším zvykem, který můžete na sociálních sítích mít, je pasivní rolování. To znamená, že bezmyšlenkovitě sjíždíte příspěvky, aniž byste dávali pozor na to, co vlastně čtete. Tím, že sledujete šťastný život svých přátel, ve vás mohou vzniknout negativní pocity, že váš vlastní život není tak skvělý. A tak vzniká prostor pro deprese. Namísto pasivního pozorování je lepší přidávat vlastní příspěvky, komentáře k fotografiím ostatních – zkrátka být aktivní.