chic styl

Ošumělý chic styl v interiéru

Mnoho lidí slyšelo termín „Shabbychic“, ale ne všichni správně chápou jeho význam. I když dnes termín „ošumělý elegantní“ je často používán pro označení určité ruční technologie – např. lepení pomocí speciálních metod, materiálů a barev, nicméně jde o styl interiéru.  Jeho zakladatelkou je Rachel Ashwell,Angličanka žijící v Malibu.„Shabbychic“ interiér je jemný, půvabný a ohromně ženský, tím se velmi odlišuje od jiných historických stylů. Tento romantický design zaujal velkou pozornost v roce 1980 ve Velké Británii. Luxusní starožitný nábytek vypadá staře a mírně opotřebovaně. Bavlněné tkaniny v bílých a pastelových odstínech podporují měkkost a jemnost. Máte-li doma staré povlečení nebo látky, vyrobte z nich dekorativní polštáře. Přidejte starosvětský lustr, odřenou komodu s růžemi, jste na cestě k shabbychic domovu.

Výběr nábytku ve stylu „Shabbychic“

Nejlepší modely nabízí epocha „rokoko“ a „baroko“. Ale tento styl nevyžaduje pouze historický nábytek. Docela přijatelné jsoujejich napodobeniny, které vytvářejí dnešní výrobci. Hlavní věc je zachovatromantickou atmosféru ve starodávném duchu. Nábytek by měl být vyrobenz cenných druhů dřevin, které nejsou pokryty lakem. Základní barva – „nevinná“ pastelová, bílá s nažloutlým nádechem (vařené mléko), musí být bledá, jako by mizející.

Strop, stěny, okna a dveře

Stejně ošuměle jako nábytek by měl vypadat i strop, stěny, okna a dveře. Opět se doporučují světlé barvy nebo nákuptapetys obrazem malých květin, roztomilých andělů apod. Typická barva pro tento styl je tzv. patina – ta by slušela i dřevu použitému na dveřích a zárubních. Pochopitelně čím neutrálnější dveře, tím lépe. Výrazný dekor vás bude omezovat při dalším zařizování. Ideální je dřevěná podlaha, lze použít moderní parketové desky a laminát s nádechem„stáří“. Vhodné bytové doplňky –  měkké, jemné koberce,různé romantické sošky, obrazy v dřevěných chátrajících rámech, tajné schránky, a mnohé další vybavení.

Efektní „Shabbychic“ vás nezruinuje

Tento styl je nejen působivý, ale navíc vás ani nevyčerpá finančně.  Stačí navštívit „bleší trhy“, kde si můžete koupitlevný starožitný nábytek v různém stylu: preferujte neoklasicistní, baroko a rokoko.  Vhodný je tento starý nábytek – šatní skříně, komody, poufs, gauč, křesla, židle – dáte jim zcela nový vzhled.