nízké teploty

Opětované nástupy nízkých teplot v Česku

Letošní zima si opravdu nemohla přinést větší mrazy. Teploty dosahovaly v týdnu po Štědrém dni a před Silvestrem rekordních čísel. Na různých místech České republiky bylo naměřeno až mínus třicet či čtyřiatřicet stupňů Celsia. Tyto rekordní hodnoty polevily až po Novém roce, ale ne radikálně. Zvýšily se pouze k mínus pětadvaceti nebo mínus dvaceti stupňům Celsia. Na své si tudíž letos přišly zejména děti, kterým velké množství sněhu udělalo opravdu radost. Tak hezkou zimu dlouho nezažily. Mohly si stavět sněhuláky, koulovat se, bobovat či sáňkovat s kamarády, a to až do minulého týdne. Během toho týdnu jsme se totiž ještě dočkali sněžení a opětovaného snížení teplot. Radost měli tedy i milovníci zimních sportů, protože si mohli ještě několikrát zařádit na sjezdovkách. Lyže či snowboard nebo běžky byly tedy v zimních měsících dostatečně využity.

Minulý týden ohlásili meteorologové, že začátek února má přinést už očekávanou oblevu. Prozatím se tento fakt ovšem nepotvrzuje. Hned z počátku týdne jsme se setkali s nečekanými přívaly sněhu, mrznoucím deštěm, s mlhami a znovu se sníženými teplotami. V hlavním městě se znovu naměřilo mínus jedenáct stupňů Celsia. Tyto teploty by se ale měly podle meteorologů během začátku února radikálně zvýšit, a to až k pěti stupňům nad nulou.

Co ale odborníci nezavrhují, jsou ledovky, které nás budou trápit ještě po celý týden. Nezavrhují i fakt, že by se ledovky mohly vyskytovat i během následujícího víkendu – tedy už prvního únorového víkendu. Inverze by se dokonce měla zase vrátit, a to ke konci týdne.

Pokud jste tedy už schovali své běžky nebo lyže, určitě je můžete vytáhnout. O víkendu totiž jistě určitě můžete zamířit na oblíbené sjezdovky, kde se bude nacházet minimálně osmdesát čísel prachového sněhu. Dobrého lyžování tedy zatím pro letošní rok ještě není dostatek.