Mýty o zdraví. Vyvraťme si nejčastější z nich

Mýty o zdraví. Vyvraťme si nejčastější z nich

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom se o něj měli starat a pečovat o něj. Přece jenom to jediné si za peníze koupit nemůžeme. To všechno jsou podložená a všeobecně známá fakta, bohužel o zdraví koluje také celá řada mýtů, kterým lidé věří, přesto by jim věřit neměli. Znáte některé takové mýty? A znáte takové, které se týkají střev? 

Mezi námi se najde celá řada lidí, kteří mají problémy se střevy. Poruchy zejména tlustého střeva nejsou nic ojedinělého, naopak je to něco naprosto běžné. Přece jenom je mezi námi tolik potravin, které střeva nedokážou dobře strávit, a tak problémů s tlustým střevem přibývá rychlostí blesku.  

Jelikož však přibývá onemocnění střev, přibývá také mýtů, které mezi lidmi kolují a které se střev týkají. Vyvraťme si nejčastější z nich.  

Střeva jsou plná cizorodých a škodlivých látek 

Mezi lidmi se traduje, že ve střevech se ukládají jenom škodlivé a cizorodé látky. To je samozřejmě jeden velký nesmysl. Ano, ve střevech se nachází bakterie, z nichž některé mohou škodit, ale důležité je vědět, že drtivá většina těchto bakterií produkuje vitamin K, který je tělu prospěšný. Navíc nic se ve střevech nedrží dlouho, je prokázané, že se ve střevech nic neukládá.  

Střeva potřebují pravidelný detox 

Samozřejmě detox je tělu prospěšný a jednou za čas by ho měl každý podstoupit, ale není pravdou, že střeva ho nutně vyžadují nebo dokonce potřebují. Samotná lékařská věda nezná pojem “detoxikace”, je to jenom něco, co vzniklo mezi lidmi a o čem se zjistilo, že tělu může trošku ulevit. Je však pravdou, že pokud se člověk stravuje krapet zdravě, nemá potřebu podstupovat pravidelnou detoxikaci.  

Vyšetření střev je bolestivé 

Bohužel mnozí lidé se bojí podstupovat vyšetření střev proto, že se někde dočetli, že je vyšetření střev bolestivé a nebezpečné. Jenže takto to není. Při celém vyšetření je přítomen anesteziolog, který pacienta před zákrokem trochu utlumí, ale ne moc. Při vědomí budete, ale nic neucítíte.