ministryně spravedlnosti USA

Ministryně spravedlnosti USA vyhozena kvůli nesouhlasu

Rok 2017 letos začal opravdu ráznými kroky. V České republice ministerstvo financí slavilo úspěch elektronické evidence tržeb, díky níž prý vzrostly tržby restaurací o neuvěřitelných sto procent. Ovšem i když se jedná o úspěch, má to své kritiky. Není se čemu divit, vždyť daňové přiznání se podává až do letošního března – čísla tedy mohou být opravdu „vycucané z prstu“.

Mezi další české úspěchy se zařadilo i dostavění solární elektrárny v Chile. Firma, jež tuto elektrárnu dostavila, se tedy stala první společností v Jižní Americe, kterou vede ryze české vedení. Navíc se jim podařilo elektrárnu postavit za necelý rok, což je fantastické!

Když jsme přeletěli až do Ameriky, chvíli v ní zůstaňme. Tam se v polovině ledna jmenovala nová hlava státu. Přes podzimní (částečně zimní) napjaté volby vyhrálo to větší zlo (teda alespoň se mu tak říká), a to Donald Trump. Clintonové se omluvil za nepříjemnosti, které během kampaně udělal, a tak vyšel do Nového roku s čistým štítem. Nastěhoval se do Bílého domu a začal úřadovat.

První příkazy na sebe nemusely dlouho čekat. Snaží se prosadit si registraci muslimů, aby je měl alespoň částečně pod kontrolou. Je totiž toho názoru, že právě oni jsou za všemi útoky a jinými nepříjemnými událostmi, které se v dnešním světě dějí. Pokud mu toto projde, je ochotna se přiznat k tomuto náboženství i bývalá ministryně zahraničí USA nebo oblíbená herečka ze seriálu Teorie velkého třesku.

Jako další krok, jenž už je ale naplněn, je sto dvaceti denní zákaz migrace do USA. Proti tomuto zákazu bylo nařízeno od úřadující ministryně spravedlnosti USA, aby se pokusilo zrušit dekret zákonem. Trump se o tom ale dozvěděl včas, tudíž Sally Yatesová, úřadující ministryně spravedlnosti USA, byla odvolána z funkce. Tu jmenoval v roce 2015 Barack Obama a Trump ji poté po svém vítězství pověřil i vedením rezortu do schválení nového ministra. V tomto ale zradila a byla ihned odvolána. Nahradil ji náhradní prokurátor ze státu Virginie, a to Dana Boente.

Zákon navíc nebyl schválen, a tak dekret trvá.