Med jako první pomoc při onemocnění. Je však tak zdravý, jak se o něm říká?

Med jako první pomoc při onemocnění. Je však tak zdravý, jak se o něm říká?

Zimní chladnější měsíce jsou synonymem častého nachlazení. Bohužel na nás bakterie a viry číhají na každém kroku, a tak jsme nuceni se proti nim bránit. Někdy však boj s bakteriemi a viry prohrajeme, a tak se snažíme vyléčit z nemoci, která nás zrovna sužuje. Jako první sáhneme v takových případech po medu, jelikož už i naše babičky o něm tvrdily, že je to první pomoc nejen na škrábání v krku.  

Mnozí z nás dnes mají tento včelí zázrak ve spížích. Jenže v souvislosti s medem se nabízí otázka, jestli je opravdu tak zdravý, jak se o něm tvrdí, nebo jestli je to jen další fáma, kterou si neseme už dlouhá léta ve svých hlavách.  

Za medem stojí pilné včelky, které ho tvoří tak, že posbírají nektar na svých cestách po květech a uskladní ho v plástech, kde hmota dozraje ve zlatavý med.  

Je med tak zdravý? 

O medu se všeobecně říká, že je zdravý, tedy pokud za ním stojí zmiňované pilné včelky, které sbíráním medu strávili nějaký ten čas. Med v sobě obsahuje celou řadu vitaminů, jako je třeba vitamin A, C nebo vitamin B. Kromě toho obsahuje ve svém nitru i důležité aminokyseliny, také železo, draslík nebo hořčík.  

Nejčastěji se dává do kombinace s bylinkovými čaji, kdy plně nahrazuje cukr. Je sice třeba říct, že je hodně kalorický, na druhou stranu je daleko zdravější než klasický rafinovaný nebo jakýkoliv třtinový cukr, který zakoupíte v obchodech. 

Med jako pomocník při nemocech 

Med je účinným pomocníkem při boji proti mnohým nemocem. Bojuje proti zánětu průdušek, také ulevuje od vleklých plicních chorob nebo nám dokáže dát do pořádku trávení, pokud se tedy potýkáme s poruchami trávení. Je také pomocníkem při chřipce.  

Aktuálně jsou k dispozici mnohé druhy medů. Můžeme narazit na med květový, který je v kredencích nejčastěji. Existuje však také med medovicový nebo med pastový.