Maturitní četba

Maturitní četba bez trápení

Maturitní zkouška už pomalu klepe na dveře a většina maturantů určitě neví, kam skočit dříve. Maturitní četba je pro mnohé ztráta času, neúprosné hledění do knih nebo naopak jediná spása. První skupina ovšem nemusí zoufat, maturitní četba nemusí zabrat dny a noci, a dokonce může být velice zajímavá a čtivá. I když ze zkušenosti studentů jasně vyplývá, že cesta vyhledaného obsahu je zlatá zkratka, ale je to více práce do budoucna, kdy se na vysokých školách četbě a zpracováni knih nevyhnete. Jak se říká: co se v mládí naučíš, ve stáří, jako když najdeš. Pomocné lano v podání krátkých a čtivých knih přinášíme zde. 

Karel Hynek Mácha – Máj 

Máj je všeobecně známá věc a nikdy nezklame. Nezapomenutelné láskyplné verše se hodí nejen k maturitě, a navíc je k dispozici velké množství kvalitních rozborů, takže se člověk u určování básnických prostředků nemůže splést. 

Antoine de Saint – Exupéry – Malý princ

Na první pohled děcká knížka, na druhý krásné čtení, které nás nutí přemýšlet nad společností a sebou samými. Kniha má zhruba 90 stran a jistě všem známé ilustrace. Je to jedna z knih, kterou by měl přečíst každý. 

John Steinback – O myších a lidech

Dojemný příběh o přátelství nenechá jedno oko suché. Příběh člověka pohltí, a už tak krátká kniha (zhruba 100 stran) je přečtená, ani nevíte jak. 

Edgar Allan Poe – Havran 

Jedna z nejznámějších básní autora. Každý si taky jistě pamatuje její odkaz v didaktickém testu z českého jazyka. Pro svou známost má stejně jako Máj velké množství kvalitních rozborů. Kdo by chtěl i vizuální verzi, může se obrátit na adaptaci seriálu Simpsonovi. 

Karel Čapek – R.U.R.

Karel Čapek je velká osobnost naší kultury a většina maturantů si od něj vybere alespoň jedno dílo. R.U.R. a jiná dramatická díla se dají velice dobře doplnit také divadelními adaptacemi. Případná další velmi dobrá možnost je Válka s mloky.