Firmy bez licence

Když půjčky, tak ne u úvěrových firem bez licence

V životě každého z nás může přijít chvíle, kdy si potřebujete půjčit. Ze všeho nejdřív byste se však měli obrátit na rodinu, protože jenom ona vám může nabídnout půjčku bez zbytečných úroků a poplatků. Samozřejmě ne každý chce svou rodinu dostat do finanční tísně, proto se raději obrátíte na banky či nebankovní instituce, které vám půjčku ihned zprostředkují. Je však nutné podotknout, že si na banky musíte dát dnes velice pozor, a to z toho důvodu, že ne každá banka má licenci.

Koncem května se totiž mění úvěrový trh České republiky. Banky či nebankovní instituce, zkrátka všechny společnosti, které rozdávají úvěry, musí mít licenci, bez ní totiž provozují nelegální aktivitu, za kterou mohou být stíháni.

Získat licenci není nic jednoduchého, ale na druhou stranu to ani není nic nemožného. Firmy musí mít kapitál alespoň dvacet milionů korun, který musí prokázat. Kromě toho nesmí být chyby v žádosti o licenci, musí být doložené ovládající osoby firmy, musí být správně vypočten počáteční kapitál, samozřejmě se musí prokázat i původ finančních zdrojů. Nesmí se zapomenout ani na bezchybný návrh vnitřních předpisů, který upravuje pravidla či postupy nebankovních poskytovatelů půjček.

Pokud firma nedostane licenci, vzniká všem těm, kteří mají u firmy úvěr, jedna povinnost.

Co musím udělat, když mám úvěr u instituce, která nedostala licenci?

Musíte si svůj úvěr převést k jiné firmě. Ti, co už jásali, že se jim úvěr anuluje, bohužel musí přijmout realitu. Úvěr skutečně nezmizí, jen si dejte pozor na to, ať je převeden k firmě, která licenci má, ať zbytečně neplatíte podniku, jemuž byla licence odebrána.

Na jaké poskytovatele si dát pozor?

Jedná se zejména o poskytovatele spotřebitelských úvěrů nebo o poskytovatele takzvaných mikropůjček, na které si dejte raději pozor a u kterých si zjistěte, jestli jim licence byla či nebyl přidělena.