Jaké signály poukazují na cukrovku? Aneb tělo varuje

Jaké signály poukazují na cukrovku? Aneb tělo varuje

Věděli jste, že ke třem nemocem, na něž se v Česku nejvíce umírá, patří také cukrovka? Podle doktorů je mezi námi kolem dvou set tisíc lidí, kteří nejsou registrovaní jako diabetici, tudíž o své nemoci ani nevědí. O cukrovce se říká, že je to nemoc, při které žije člověk na hranici mezi životem a smrtí. Mnozí pacienti jsou toho názoru, že člověk nemůže pořádně žít, na druhou stranu ani neumírá. Prozraďme si příznaky, které na ni poukazují.  

Cukrovka se projevuje poruchou metabolismu cukrů. Pokud tedy trpíte cukrovkou, znemožňuje vám využívat cukry z potravy a vytvářet je na energii. Nevyužité cukry tak zůstávají neustále v krevním oběhu, což vede ke zvýšené hladině krevního cukru. Pokud není hladina cukru regulována, může dojít i k onemocnění srdce nebo k nervovému či orgánovému poškození. Také může dojít ke ztrátě zraku nebo třeba k dalším podobným komplikacím.  

Abyste cukrovku odhalili včas, prozraďme si příznaky, které na ni poukazují. Tělo tímto způsobem varuje a poukazuje na to, že s ním je něco v nepořádku.  

Neustálá žízeň 

V minulosti jste měli problém s dodržováním pitného režimu a nyní máte žízeň doslova neustále? Žízeň je jedním z prvních příznaků cukrovky, které většinou člověk opomene. Žízeň, sucho v ústech, také časté močení nebo neobvyklé hubnutí či naopak rapidní přibírání na váze – to vše poukazuje na cukrovku, nepodceňujte to.  

Špatně se hojící rány 

Dalším symptomem mohou být špatně se hojící rány. Pokud vám na kůži vyraší bolák nebo se pořežete, všímejte si toho, jak se vaše rány hojí, jestli se hojí rychle nebo jestli je hojení naopak velice pomalé. V souvislosti s hojením ran může hojení opravdu velice bolet, navíc může být doprovázeno svěděním v oblasti třísel.  

Rozmazané vidění 

Dalším symptomem nepříjemné cukrovky může být také rozmazané vidění. Jelikož cukrovka může vést i ke ztrátě zraku, rozmazané vidění není možné podcenit. V souvislosti s rozmazaným viděním můžete mít vyboulené oční čočky nebo můžete mít problém se zaostřením.