Legíny se objevily už ve 13.století. Co o nich dál nevíte?

Legíny se objevily už ve 13.století. Co o nich dál nevíte?

Legíny jsou v současné době velice oblíbeným módním kouskem, ovšem je pravdou, že ne každá žena je umí nosit. V minulosti se jednalo spíše o domácí oděv, ale s postupem času se legíny dostaly i do běžných šatníků, v nichž máme kousky na každodenní nošení. Odborníci se však shodují na tom, že legíny musí umět žena nosit, jinak je raději nemá vytahovat na veřejnost. Pokud žena nemusí legíny nosit, mohou jí jen uškodit. Vždyť legíny nejsou džíny, ukazují celulitidu a nedokonalosti, které trápí naše stehna a zadeček. Navíc zvýrazňují přebytečná kila ve zmíněných oblastech, dobře si proto rozmyslete, než si je obléknete.  

Jak jsme zmínili, legíny se zkrátka musí umět nosit. Měly by se nosit s delším svrškem, který sahá minimálně do půlky stehen. S kratšími topy by se legíny rozhodně nosit neměly. To však není to jediné, co si o legínách prozradíme.  

Legíny už ve 13.století 

Jak daleko sahá historie legín? To je otázka do loterie. Legíny můžete kupodivu najít už ve 13.století, tehdy však sloužily převážně k tomu, aby se člověk zahřál, když bylo hodně chladno. Velice hojně se nosily během renesance, často byly součástí mužského oděvu.  

Poté se na chvíli po legínách slehla zem, objevily se pak až v 18.století, kdy je nosily hlavně vojáci nebo děti či lovci kožešin opět z důvodu, že dobře zahřívaly nohy. Tehdy se vyráběly hlavně z kůže a také z vlny.  

Pokud bychom měli zamířit do moderních dějin, řekli bychom, že legíny se na módní mola dostaly v padesátých letech, kdy byly spíše neelastické. Až v roce 1958 se začaly legíny vyrábět s umělým vláknem. V šedesátých letech pak legíny vypadaly jako dnes – obepínaly nohy, byly přiléhavé.  

V 80.letech přišel boom 

Největší zájem o legíny přišel v osmdesátých letech, kdy se pamatuje velký boom, co kvůli nim nastal. V té době lidé chtěli vynikat, oblékali se proto bláznivě, barevně. Mezi nejoblíbenějšími legínami byly ty, které byly neonově zbarvené, které byly klidně i kratší nebo víc do pasu.