Jak si udržet zdravý zrak? Odborníci radí

Jak si udržet zdravý zrak? Odborníci radí

Oči rozhodně nejsou samozřejmost, to je třeba mít neustále na paměti. V současné době bohužel jen málokterý člověk nebere oči jako samozřejmost, trápí je, často je namáhá a ignoruje příznaky, které by nasvědčovaly nějaké chorobě nebo oční nemoci, jejíž následkem může být i ztráta zraku. Pokud patříte k lidem, kteří svůj zrak neberou jako samozřejmost a snaží se ho udržovat ve skvělé formě, prozradíme vám několik rad odborníků, kteří vědí, jak si svůj zrak zdravý udržet.  

Oči jsou opravdu každým dnem napadány bakteriemi a viry. Lidé si dnes a denně nechtíc strkají špinavé prsty do očí, drtivá většina lidí nosí čočky, které si dostatečně nevyčistí. A tak samozřejmě vznikají různé oční nemoci, které jsou nejen nepříjemné, ale také jsou velice nebezpečné. Prozraďme si proto několik tipů a rad, jak si udržet zdravý zrak.  

Přestaňte kouřit 

Kouříte? Pak to pro váš zrak není zrovna nejlepší. Kouření totiž podporuje vznik šedého zákalu, což vede k poškození zrakového nervu a také ke vzniku žluté skvrny. Raději tedy tabák vyhoďte ze svého života, odvděčí se vám navíc i jiné orgány vašeho těla, které najednou budou fungovat o něco lépe.  

Noste sluneční brýle 

Hlavně během léta jsou sluneční paprsky velice nebezpečné. Je třeba dbát na to, abyste sluneční brýle opravdu nosili. Pokud je nosit nebudete, hrozí vznik šedého zákalu, také může vzniknout choroba zvaná makulární degenerace. V ideálním případě investujte do kvalitních slunečních brýlí, nikoli do levných kousků z obchodů s oblečením.  

Nezapomínejte odtrhávat zrak z obrazovky 

V současné době mnozí lidé pracují s počítačem, jsou na počítači dlouhé hodiny ze svého dne. Někteří zase tráví hodiny sledováním televize. Člověk by si však měl během práce nebo sledování televize uvědomit, že oči je třeba jednou za čas od obrazovky odtrhnout. Neustálé sledování obrazovky oči velice namáhá, může dojít k rozmazanému vidění nebo třeba k problémům se zaostřováním do dálky. Také vás může postihnout syndrom suchého oka nebo může dojít k bolesti zad, hlavy nebo krku.