Jak psát přínosné reference

Jak psát přínosné reference

Dostali jste se do situace, že od vás někdo potřebuje referenci? Měli jste přijít se svou vlastní nebo jinému ji napsat? Nebo jste se rozhodli svévolně přispět do vínku hodnocení firem a podělit se o svou zkušenost? Pak se ptáte, jak takovou přínosnou referenci napsat. S napsáním takového hodnocení se totiž pojí velká míra odpovědnosti. Přece jenom se na základě vašeho rozhodnutí budou rozhodovat ostatní. 

Co je to reference a recenze

Ze všeho nejdříve si musíte uvědomit, že existuje velký rozdíl mezi referencemi a recenzemi. V obou případech sice mluvíme o hodnocení, ale ve své podstatě znamenají něco trochu jiného. 

Zatímco reference mají zdůrazňovat pozitivní stránky a přínosy (jinými slovy se jedná spíše o doporučení), recenze jsou spíše zhodnocením. I proto se s referencemi setkáte například při hodnocení nějaké služby nebo společnosti, na recenze zase narazíte ve chvíli, kdy hodnotíte nějaký zakoupený produkt nebo výrobek, na který máte podat zpětnou vazbu.

Není to jen pochvalný text

Aby byla taková reference skutečně přínosná, nemělo by se jednat o obyčejný pochvalný text, ale měl by mít hlavu a patu, stejně tak by měl být konkrétní. Lidé milují konkrétnost a domněnky nepřipadají v úvahu. 

Každá reference by měla splňovat několik základních kritérií, a to konkrétně očekávání, měla by dále odrážet realitu a také by měla nést konkrétní přínos. A samozřejmě by z ní měla vyznít konkrétní výzva k akci, jež by měla jít ruku v ruce s přínosem.

Tímto přínosem se vždy rozumí to konkrétní, s čím se dokáže pomoct. Jsou to konkrétní výsledky, které společnost klientovi přinesla. Snažte se o to, aby ve výsledku reference byla krátká, kladná, konkrétní a kořeněná emocemi. V takovém případě napíšete přínosnou zpětnou vazbu, za kterou vám budou všechny strany vděčné.

https://pixabay.com/cs/photos/ml%c3%a9%c4%8dn%c3%a9-v%c3%bdrobky-kalend%c3%a1%c5%99-%c5%a1kola-%c3%ba%c4%8dely-1986532/
https://pixabay.com/cs/photos/ml%c3%a9%c4%8dn%c3%a9-v%c3%bdrobky-kalend%c3%a1%c5%99-%c5%a1kola-%c3%ba%c4%8dely-1986532/