Jak probíhá výkup vozidel? Není se čeho obávat

Jak probíhá výkup vozidel? Není se čeho obávat

Výkup vozidel je jedním ze způsobů, jak se zbavit ojetého vozidla, které už vlastnit nechcete. To znamená, že vůz prodáte společnosti, která se zabývá výkupem ojetých vozů (například autobazary). Jak celý proces probíhá? Jednotlivé úkony se mohou lehce lišit, obvykle je ale postup stejný.

Příjezd do bazaru

Majitel, který se chce svého vozu zbavit, jej obvykle doveze na příslušné místo do bazaru. U těch velkých se nemusí předem objednávat, u menších se to doporučuje. V první řadě dochází ke kontrole toho, zda se jedná skutečně o majitele vozu, který může vůz prodat, a zkontrolují se také základní dokumenty vozu (zejména VIN kód). Tyto informace jsou v případě větších bazarů předány na centrálu, kde se v řádu asi 20 minut stanoví cena vozu. Mezitím se provádí testovací jízda.

Důkladná prohlídka vozu

Následuje důkladná prohlídka technického stavu vozu. Vůz je postaven na zvedák a kontrolován opravdu pečlivě. Kontroluje se, zda souhlasí najeté kilometry a další skutečnosti . V tuto chvíli už má prodejce obvykle k dispozici cenu vozu, od níž odečte případné opravy. Tuto cenu navrhne prodávajícímu. Nyní je jen na něm, zda se mu cena zdá přiměřená. Ohledně majitele se zjišťuje také to, zda vůz nepodléhá leasingu nebo zda nemá majitel exekuci.

Prodej a opravy vozů

Pokud je vůz ve velmi dobrém stavu a nevyžaduje žádné opravy, může proběhnout pouze mytí interiéru a exteriéru. Vůz se tak může i do 24 hodin ocitnout v nabídce společnosti. Někdy je však třeba provést různé opravy vozu – od těch nejmenších, jako je například obnova laku – až po ty větší a náročnější opravy. Jakékoli nedostatky v příslušenství snižují cenu vozu – typicky se může jednat například pouze o jeden klíček od vozu. Naopak nadstandardní výbava cenu vozu může navýšit. Může se jednat například o zimní a letní pneu, ale také vnitřní vybavení vozu, jako je tempomat apod.