Jak na pěstování chilli papriček

Jak na pěstování chilli papriček

V současné době můžeme jednotlivé pokrmy dochucovat čímkoli. Můžeme je dochucovat různými druhy koření, sáhnout můžeme i po chilli. Chilli jako takové je koření, ale chilli papričky – to je něco, co si můžeme hravě vypěstovat doma. Pěstování chilli papriček není nijak složité, jedná se naopak o snadnou záležitost.  

Dnes existuje celá řada chilli papriček. Liší se hlavně svou barvou, ale také svou pálivostí. Ten, kdo ochutnal tu nejpálivější chilli papričku, před tím hluboce smekáme. Více však smekáme před tím, kdo se skutečně vrhne do pěstování této pálivé záležitosti.  

Jak jsme zmínili, pěstovat chilli papričky, to není žádná věda. Ke svému spokojenému životu nepotřebuje chilli paprička nic speciálního, právě naopak – je spokojená tehdy, kdy jí nevěnujete až příliš mnoho pozornosti. Dokonce ji můžete vysadit i ven, a to ideálně během května. Dobře bude růst i na balkoně nebo na okně.  

Semínka nebo sadba? 

Chilli papričky je možné pěstovat ze semínek a nebo ze sadby. Zatímco zkušenější volí semínka, začátečníci volí sadbu, ze které se chilli papričky pěstují skutečně lépe a snadněji. Je v tomto případě navíc větší pravděpodobnost, že chilli papričky skutečně vyrostou.  

Jak již bylo také zmíněno, pěstovat lze různé odrůdy chilli papriček. Jakou si zvolíte vy? 

Pozor na mšice 

Ať už si vyberete jakkoli pálivé papričky, měli byste si dát pozor na mšice. Mšice jsou škůdci, kteří dokážou potrápit nejednoho pěstitele zeleniny. Napadají skutečně vícero druhů zeleniny, ovšem chilli papričky na mšice doslova trpí. Dokonce dokážou oslabit rostlinu natolik, že je nutné ji později zlikvidovat, protože nemá šanci přežít.  

Je nutné chilli papričky před mšicemi chránit od samého začátku pěstování, jinak po napadení mohou rostliny tak zeslábnout, že zahynou. Doporučujeme je chránit klasickými chemickými prostředky, ale pokud na to chcete jít přírodní cestou, zkuste vosičky nebo slunéčka sedmitečná, což jsou přirození nepřátelé a škůdci mšic.