David Rusňák

David Rusňák z DRFG: Je výhodné investovat do kryptoměn?

Investování do tzv. kryptoměn prožívá nevídaný boom v Česku i ve světě. I nezkušené investory nyní lákají dramatické výnosy v krátkých časových intervalech a houfně proto vkládají své peníze do virtuálních měn.

U bitcoinu – pravděpodobně nejslavnější kryptoměny – byl za poslední rok opravdu zaznamenán zcela překvapivý až pohádkový růst. Na začátku loňského roku byla hodnota jednoho bitcoinu asi 25 000 korun, v půlce roku byla už dvojnásobná a na konci roku 2017 vzrostla na neuvěřitelných 434 000 korun.

 

Odborníci připomínají nepředvídatelná rizika

Největším rizikem kryptoměn je nejspíš to, že za nimi není žádná opravdová hmatatelná hodnota, která by zaručovala a rámovala jejich cenu. Nejedná se o měnu v pravém slova smyslu ani o vzácnou komoditu.

Podle odborníků se u kryptoměn dá hovořit o bublině pumpované jejich mediální popularitou. Investiční společnost DRFG (David Rusňák Family Group) třeba upozorňuje na jejich vysoké výkyvy, a tudíž špatnou předvídatelnost rizik. Před loňskými Vánoci se bitcoin propadl téměř o 30 % a to už může s vloženými prostředky investorů značně zahýbat.

Další riziko, které si určitě nezaslouží podceňování, je tzv. informační asymetrie. David Rusňák z DRFG tento fenomén popisuje takto: „Jedná se o to, že v případě kryptoměn existuje subjekt, který ví nejen více o fungování onoho trhu, ale má navíc i možnosti, jak jej ovlivnit ve svůj prospěch.“

Informační asymetrie takto negativně zafungovala v červnu 2017, kdy se kryptoměna Ethereum právě díky machinaci s algoritmy propadla během pár momentů dokonce o 99,9 %.

 

Po mánii následuje krach s železnou pravidelností

Diskuse a hodnocení expertů hovoří jasně, po pohádkových nárůstech přichází vždy krach. Mechanismus funguje celkem jednoduše – cena vystoupá příliš vysoko a krátce na to přestanou investoři důvěřovat hodnotě artiklu spekulace, to spustí lavinu prodejů a tím splasknutí bubliny a krach.

Těch, co v takové situaci stihnou prodat včas, je však jen minimum. Výrazná většina zbylých investorů na tom nevyhnutelně prodělá. Proto do předmětů, kterých se týkají podobné mánie, nikdy impulzivně neinvestujte prostředky, o které si nemůžete dovolit přijít. Recenze a profesionálové vám jistě napoví, pokud si danou investicí nebudete jistí.

Pokud o sobě už nyní víte, že váš investiční profil je spíše konzervativní, pokud vás více než podobné adrenalinové spekulace lákají nižší rizika a nižší stabilnější výnosy, vybírejte podle toho už nyní.

Společnost DRFG Davida Rusňáka například nabízí fondy přesně s takovou charakteristikou. Hledejte DRFG UCITS Bond Fund (dluhopisy) či DRFG AIF Real Estate Fund (nemovitosti).