Pokojové rostliny

Co se děje s pokojovými rostlinami, když…

Vybavit si dům pokojovými rostlinami je jedna věc, ale postarat se o ně tak, aby rostly, je věc druhá. Bohužel se stále nachází mezi námi ti, kteří nevědí, jak se o pokojové rostliny starat, a tak neustále vyměňují uschlou nebo uvadlou rostlinu za jinou a přemýšlí, kde je chyba. Podívejme se proto na nejčastější pokojové rostliny a situace, kdy poznáme, že je s nimi něco v nepořádku. Také prozradíme, co může být následkem hynutí nebo uschnutí

Když monsteře žloutnou listy

Monstera je oblíbený pokojová rostlina, která je známá svými velkými listy. V současné době pěstovaná takřka v každé domácnosti, a to především proto, že je zcela nenáročná. Miluje polostín, nemá ráda přímé sluníčko ani velký stín.

I přesto, že ji máte možná na dobrém stanovišti, se může stát, že jí začnou žloutnout listy, které následně uvadají. Co je toho příčinou? Pravděpodobně se jedná o přelití. Žluté listy uhnívají, slábnou a jsou většinou převislé přes květináč. Žlutý list tedy odstraňte a počkejte, až květina vodu vypije.

Když dracéna je obsypána bílými fleky

Dracéna je další krásná pokojová rostlina, která se řadí mezi stálezelené rostlinky. Nejčastěji jí žloutnou listy, které následně opadávají. Mnozí lidé si myslí, že důvodem je přelití, ale většinou za to mohou bílé fleky, kterými je dracéna obsypána. Jedná se o plíseň, která ji napadla a která naprosto devastuje její budoucí růst. Dracéně pomalu opadávají všechny listy až zůstanou jen prázdné pahýlky, které jsou měkké na dotek. Dracénu obsypanou bílými fleky je nutné vyhodit, jelikož uvnitř hnije.

Když břečťan schne

I když se břečťan nejčastěji vysazuje na zahradu, velice často se sází i do květináčů do interiéru. Je to především z toho důvodu, že je hezky plazivý, tudíž dokáže vkusně ozdobit okenní parapety. Bohužel se často stává, že břečťan uschne, za což může nedostatek vlhkosti. Zatímco na zálivku si břečťan moc nepotrpí, vlhkost ke svému životu potřebuje.