4 tipy, co si připravit z kopřiv

4 tipy, co si připravit z kopřiv 

Každý, kdo má zahrádku, je přímo nesnáší. Rostou rychle, objevují se snad všude, jsou nezničitelné. Zkuste se na kopřivy podívat z druhé strany a využijte jejich přínos. Co si z nich připravit?  

Oblíbená léčivka 

Kopřivy lidé odjakživa používali v lidovém léčitelství. Používá se pro očistné kúry, hodí se do bylinných čajů, můžete ji využít v teplé i studené kuchyni, nebo jako přísadu do kosmetických mastí a tinktur. Jak ji zpracovat?  

Usušte si léčivý čaj 

Kopřivu lze snadno zpracovat jako léčivku tak, že se rozhodnete uchovat její sušenou nať. Jednoduše si nasbírejte v rukavicích mladé lístky. Rostlina ještě nesmí být v květu. Následně sušte lístky na místě, kde je stín a zároveň dostatek vzduchu. Proudění vzduchu je pro sušení kopřiv zásadní, listy tak nebudou plesnivět.  

Kopřivový detox 

Uspořádejte si týden, kdy si denně ráno dopřejete vždy zeleninovou šťávu, jejíž součástí budou také kopřivy. Vaše tělo se zbaví přebytečných látek uložených ve střevech, ale také toxinů, které se zde stihly usadit. Kopřivový detox je vhodné udělat alespoň dvakrát ročně. Do odšťavňovače přidejte čtyři menší mladé kopřivy, toť vše.  

Kopřivový sirup, mňam 

Budete potřebovat 250 gramů čerstvých listů kopřiv, které zalijete půl litrem vody. Směs vařte po dobu pěti minut na velmi mírném ohni. Poté nechejte jeden den vyluhovat. Druhý den přelijte směs přes jemné sítko a přidejte půl kila medu. Denně si dopřejte polévkovou lžíci této dobroty a výrazně tak podpořte svůj imunitní systém. U mužů sirup pomáhá na potíže s prostatou.  

Výluh pro pevné a lesklé vlasy 

Také máte plné zuby přípravků z drogerky, které jsou plné parabenů a dalších škodlivých látek? Pevné a lesklé vlasy vám zajistí obyčejná kopřiva. Takto je možné regulovat vypadávání vlasů a zbavit se jednou pro vždy nadílky lupů. Kopřivy umístěte do pěti litrů studené vody a nechejte vařit pět minut. Následně se doporučuje výluh aplikovat přímo na vaše vlasy.  

Hurá na kopřivy!