únorová obleva

Únorová obleva – pravda nebo lež?

Blíží se únor – poslední měsíc této velmi kruté zimy. Je ovšem otázkou, zda se opravdu bude jednat o poslední zimní měsíc. V minulých letech jsme se přeci setkali s různými zimními radovánkami i v březnu či začátkem dubna. Jistě si vzpomínáte na Velikonoce na sněhu před dvěma lety či velkými mrazy loňský rok. Meteorologové ale minulý týden hlásili, že by konečně mohly mrazy polevit a únor byl ve znamení oblevy.

Oblevu by konečně uvítaly převážně ty davy lidí, kteří letošní zimu trávili především ve svých domácnostech. Holt nepatří k těm oblíbencům těchto zimních měsíců. Pokud to nebylo nutné, jen tak do tuhé zimy nevkročily. Na své si ovšem přišli oblíbenci zimních sportů, jako je lyžování, snowboard nebo běžky. Pokud jste toto sportovní náčiní již schovali, klidně ho můžete ještě na jeden víkend vytáhnout. Původní prohlášení rosniček v televizi, že by se obleva měla dostavit již první únorový víkend, nebyla totiž tak pravdivou. Počasí je holt nepříznivé a především sále proměnlivé. I nyní nám opět zamotalo hlavu.

Podle hydrometeorologického ústavu nemají nepříznivci zimy ale klopit svá ouška. Sice tento týden ještě bude ve znamení sněžení a nízkých teplot, druhý únorový týden má započat už postupným oteplováním. To se má protáhnout na třicet následujících dní. Je proto více jak pravděpodobné, že díky únorové oblevě dosáhneme opět slunných a teplých Velikonoc.

Se sněžením se od šestého února taktéž už nepočítá, dokonce ani se snižováním teplot. Že by se snad příroda umoudřila a opět bude únor přesně v takových teplotách, jako má být? Nechme se tedy překvapit, ale doufejme v to, že tato informace od hydrometeorologického ústavu je vážně pravdivá. Neočekávané sněžení i v březnu snad nechtějí ani milovníci sportů, ani děti. Vždyť jaro se nese ve znamení sluníčka a probouzející se přírody. Byla by škoda o tuto krásu přijít, nemyslíte?