Třicetiprocentní Eidam do pizzy nepatří aneb další zajímavosti o nejpopulárnějším jídle světa

Třicetiprocentní Eidam do pizzy nepatří aneb další zajímavosti o nejpopulárnějším jídle světa

Není sporu ani pochyb o tom, že pizza patří k nejoblíbenějším pokrmům světa. Dokonce má svůj vlastní mezinárodní den! Pravděpodobně každý člověk má svou oblíbenou pizzerii, která dokonce nabízí i rozvoz pizzy, stejně tak každý má svůj oblíbený druh pizzy. Jen málokdo však zná několik konkrétních zajímavostí, které se nejpopulárnějšího jídla na světě týkají. Věděli jste například to, že pizza by se neměla skládat z více jak pěti ingrediencí včetně těsta?

Pokrmy podobné pizze se vyskytovaly už ve starověku a pravěku

Je zajímavé, že s pokrmy, které se nápadně podobaly pizze, jsme se mohli setkat už v pravěku nebo ve starověku. Je však pravdou, že s její podobou, jakou ji známe dnes, jsme se setkali až o mnoho let později. Za kolébku pizzy je označována Neapol, kde jsme se poprvé setkali s plackami z kynutého těsta, od kterých je název “pizza” odvozen. 

Margherita na světě už více jak 130 let

K vůbec nejoblíbenějším druhům pizz patří rozhodně pizza zvaná Margherita, která se skládá jenom z kvalitního těsta, suga a sýru, případně také z bazalky, která je pro pizzu typická. Právě tato zcela základní a naprosto jednoduchá pizza je na světě už více jak 130 let. Dokonce se říká, že je symbolem Itálie, jelikož nese všechny barvy italské vlajky. Červenou barvu nesou rajčata, bílou mozzarella a zelenou lístky bazalky, které se pokládají nahoru vždy až po upečení pizzy (nikdy se s pizzou nedávají společně do trouby). 

V Česku je nejpopulárnější Capricciosa

Zamiřme však na malý okamžik do Česka a prozraďme si, jaká pizza si doslova získala srdce Čechů. Díky průzkumu lze říct, že Češi mají nejvíce v oblibě pizzu jménem Capricciosa, což je pizza skládající se z rajčat, mozzarelly, šunky, žampionů, artyčoků a oliv. Také je oblíbená pizza hawaii, která se však označuje za hřích ve světě pizz. Je to jedna z mála sladkých pizz. Sladkost jí dodávají kousky ananasu.