Šetření není řešení

Šetření jako největší problém dnešní doby

Žijeme v době, kdy stačí vyjít na ulici. Nemusíte nyní shánět různé vymoženosti, oblečení, hračky či jiné potřeby, které nutně potřebujete sehnat. Před vaším domem totiž jistě stojí velké obchodní centrum (nebo je třeba jen tři zastávky od domu). Pakliže bydlíte na vesnici, stačí kliknout na řadu internetových obchodů. Naleznete v nich vše, co aktuálně potřebujete, a to přes hračky, módu, obuv či potraviny. Pro lenivé je třeba skvělý internetový portál rohlik.cz. Vyberete si tam potraviny a ony se vám dovezou až po nos. Dokonce vám je vynesou po schodech, abyste se s nimi nemuseli dřít.

Člověk si řekne, že je to dobře, že nám takové weby šetří čas. Ovšem není tomu tak. Jen nám dává více času k tomu, abychom lenivěli, utráceli své peníze a trávili více času na sociálních sítích. Raději si proto skočte do obchodu přes ulici – alespoň se k vám dostane čerstvý vzduch a vy nebudete muset být zavření mezi čtyřmi stěnami.

Vidina toho, že máme všechno hned, nám ale ubližuje, tedy převážně naší peněžence. Nevšímáme si totiž, kolik utrácíme. Najednou plánovaná cesta do Londýna už není tak plánovaná a opět se odkládá. Holt roční zpoždění není až tak dlouhá doba.

Šetření v dnešní uspěchané době opravdu tvoří největší problém. Vždyť lidé jen za jídlo jsou průměrně ochotni za jeden měsíc utratit až tři tisíce korun na jednoho, což je neuvěřitelná cifra. Kolik toho může jeden člověk sníst? Je proto načase se trošku zamyslet a třeba začít nakupovat se seznamem. Hleďme trošku na finance, vždyť na našem kontě nemusí být věčně.

Kvůli přílišnému utrácení často odkládáme sny na později. Není to dobře. Cestování musí jít stranou, protože jsme si holt koupili nové lodičky, kterých máme habaděj. Dovolená u moře se odkládá na neurčito, jelikož byl losos v akci za sto padesát korun a my si jich museli koupit do zásoby na celý měsíc. Ztrácí se i vidina hezké postavy, protože si zkrátka koupíme raději sladkosti, než abychom si za stejnou částku zaplatili trenéra. Je ovšem na každém z nás, jak se k šetření postaví. Ale je to problém, s nímž by se mělo něco začít dělat.