Padělané léky v ČR

Padělané léky dorazily i do České republiky

Letošní tuhá zima zaznamenala spoustu teplotních rekordů. Minusové hodnoty totiž překročily všechna očekávání. Nakonec se vyřádili i milovníci zimních sportů, kterým na poslední chvíli napadl sníh. Děti si tedy užívaly také svých radovánek – koulování, sáňkování, bobování i stavění sněhuláků se řadilo mezi jejich denní aktivity. Většině z nás se nechtělo denně z postelí, protože nepříjemně chladné počasí nás nutilo zůstat v pohodlí postele. Sluníčko ukázalo své paprsky málokdy, proto se tedy jednalo o velmi sychravou a chladnou zimu.

Zimní počasí ovšem v sobě nenese jen pozitivní události. Co stále řádí a pořád nechce ustoupit, je chřipková epidemie. Postihla spoustu z nás a mnoho z nás ještě nechce opustit. Ordinace jsou proto plné pacientů, které pojí jedna a tatáž nemoc. Lékárny zaznamenávají vysoké tržby, a to jen kvůli koupím Paralenu, Ibalginu nebo horkých nápojů, které pomáhají proti chřipce a nachlazení. Jestliže i vás postihla tato nemoc, zůstaňte určitě doma. V práci i ve škole nahlaste svou nepřítomnost a raději ležte ve svých postelích. Jistě byste nakazili i své kolegy či spolužáky.

Velké množství lidí pojí ale ji jiné nemoci. V poslední době se hodně setkáváme s onemocněním, jako je HIV nebo jiné pohlavně přenosné choroby. Na tyto viry je malé množství léků, i přesto se mezi tímto málem vyskytli podvodníci. V České republice totiž narazily na padělky přípravku zvaného Viread, který právě slouží při léčbě infekce HIV. Dodávka tohoto zboží pochází od bulharského dodavatele. Dokonce i vnější či vnitřní obal je v bulharštině a příbalový leták v rumunském jazyce. Tento podvod oznámil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jak je to ovšem možné?

To neví sám ústav. Jasné ale je, že tento podělek mířil i na český či slovenský trh. Dodavatel byl již kontaktován a informace o padělku byly rozeslány do jiných států, kam tento přípravek měl také namířeno.