pracovni boty

Pečujete o svou obuv více doma nebo v práci? Nebo vůbec?

Otázky na tělo pro chlapy, protože často raději něco vymění, než aby o něco pečovali. Ne nadarmo se říká, že dámy by měly hledět na chlapa od bot po hlavu a praxe tomu opravdu tak i odpovídá. Nejdříve se podívají, jestli jsou čisté, pak jak vypadají a jaký je celkový dojem. Jak ale v práci? Tam je snad starost o obuv na zaměstnavateli ne? Ale opak je pravdou, ten taky rád obuv raději vymění, ale až po určité tabulkové době, kdy se mají „opotřebovat“.  Pracovní obuv potřebuje důkladnou péči. Existují způsoby, jak životnost pracovní obuvi prodloužit. Správnou údržbou o pracovní obuv docílíte, aby vám co nejdéle sloužila v dobré kondici. Podpoříte to třeba používáním lžíce při obouvání obuvi. Pokud nepoužíváte při obouvání lžíci, zbytečně ji tím poškozujete. Při nazouvání pevných uzavřených bot se bez lžíce neobejdete. Dochází při ní totiž k deformaci opatků. Obouvání pomocí lžíce je navíc daleko pohodlnější. Pokud je obuv dostatečně povolená při zouvání a obouvání, prokážete tím životnosti obuvi velkou službu. Dalším nešvarem je totiž lenost. Pokud je člověk líný vždy povolovat šněrovadla, všechny přezky a zipy, má to na trvanlivost pracovní i jiné obuvi velký vliv. Jednak stahují botu do vámi požadovaného tvaru, ale při sundávání a obouvání bot musí být řádně povolené. V opačném případě totiž bude docházet ke zcela zbytečnému poškozování.

Pořiďte si také více páru pracovní obuvi, nemusí se jednat jen o jedny polobotky. Běžná praxe jen jednoho páru pracovní obuv je další chyba. Obuv je vždy nutné střídat. Jednak proto, že vlhká bota nevěstí nic dobrého pro naše zdraví. Zhoršují se také vlastnosti obuvi a může docházet také k množení nejrůznějších druhů plísní. Pracovní obuv nemusí být mokrá jen díky práci ve vlhkém až mokrém prostředí. Tento fakt se děje i kvůli zvýšenému pocení nohou. U více párů obuvi vaši pracovní zátěž jednak rozložíte mezi oněch více párů bot, ale ulevíte i vašim nohám. Prodloužíte i životnost bot. Chraňte obuv před zbytečným promáčením, stykem s chemikáliemi a také i s ostrými předměty. Dojde-li k poškození svrchní ochranné části, začne rychlý proces degradace bot.

Ke značnému poškození pracovní obuvi dochází i při špatném způsobu jejich vysoušení. Nevysoušejte mokrou obuv v těsné blízkosti tepelných zdrojů. Lepší je vycpat novinovým papírem a nechat obuv vyschnout při pokojové teplotě. Pokud je na pracovní obuvi závada, opravte ji co nejdříve. Předejdete jejich zbytečnému poškozen. Jinak může dojít k celkovému zničení pracovní obuvi a nutnosti koupit nový pár. Jestliže nebudete pracovní obuv po delší dobu používat, je nutné ji správně ošetřit. Je třeba ji vyčistit, vyztužit napínáky nebo novinami, použít na ni speciální přípravky, které udrží vaši pracovní obuv ve formě. Obuv musí být vždy uložena na suchém místě.