česká ekonomika

Otázka české ekonomiky – dočkáme se růstu?

Česká republika se v současné době potýká s řadou problémů nebo situací, z nichž je velmi těžké se dočkat. Nepříjemnosti se nyní vztahují většinou k vládě, protože tam nyní probíhají velké šaškárny, kde se z minuty na minutu mění názory, kdy se vedou konkurenční boje a kde se vyměňují sprostá slova mezi jednotlivými členy parlamentu a vlády. Ostatně není to pouze o politice, ale také stojí za zmínku i aktuální ekonomická situace. V současné české ekonomice se toho děje najednou tolik, že je nejspíše dobré, když si řekne, co a jak.

Nejvíce stojí za zmínku nejspíše fakt, který říká, že se během letošního roku, i přes neustálý nedostatek lidí na trhu či přes klesající zisky společností nebo přes velké růsty cen, dočkáme růstu ekonomiky. Na růst ekonomiky jsme doslova čekali, protože v posledních měsících jsme se potýkali spíše se stabilnějšími změnami a chtělo to už opravdu změnu. Během letošního roku by měla ekonomika zrychlit, a to zhruba o dvě a půl procenta. Přesně tento fakt předpovídá především Evropská komise.

Jedná se o zrychlení o dvě desetiny procenta

Během loňského roku jsme se dočkali ekonomického růstu, který se zvýšil zhruba na dvě celá čtyři procenta. Tento rok by měl být o něco lepší – celkový růst by se měl navýšit ještě o dvě desetiny. Přesně toto předpovídá Evropská komise, která tak potvrdila svůj výhled na letošní rok, který zpracovává už od února letošního roku. Co se týče konkrétně například hrubého domácího produktu Evropské unie, ten by měl podle komise porůst také, a to o necelé dvě procenta. Bude se však jednat o stejný výkon, jako tomu bylo loni.

Za růstem ekonomiky podle odhadů bude především prý poptávka. Soukromou spotřebu totiž v poslední době podporují příznivé podmínky na trhu práce a také i solidní spotřebitelská důvěra. Ta se mimochodem letos také zvýší, a to skoro na dvě a půl procenta.