Od roku 2020 se staví jinak. Jak?

Od roku 2020 se staví jinak. Jak?

Pokud sledujete dění ve světě nemovitostí, pak víte, že se od začátku letošního roku staví trochu jinak. Konkrétně se staví ryze nízkoenergeticky. Prvním lednovým dnem letošního roku vešlo v platnost nařízení, které stanovuje přísnější podmínky pro energetickou náročnost rodinných domů. V praxi to znamená výrazně se přiblížit pasivním domům a postavit si takzvané nízkoenergetické bydlení. Nízkoenergetické domy na klíč naštěstí staví i zkušená a spolehlivá firma ORCAN GROUP s.r.o.

Jelikož vešlo v platnost toto nařízení, většina lidí se ptá na jednu věc, a sice co se v praxi vlastně změnilo. 

Kvalitní izolace a omezení fosilních paliv

V praxi to znamená například to, že došlo k omezení využívaní fosilních paliv pro vytápění. Také to znamená, že nové budovy budou mít daleko kvalitnější izolaci, jelikož si nebudou moct dovolit žádné tepelné mosty zvyšující energetickou náročnost budovy. A taky to znamená, že se výrazně zvýší poptávka po tepelných čerpadlech, solárních elektrárnách nebo po rekuperačních jednotkách. To vše jsou totiž úsporná zařízení, kterými lze snížit energetickou náročnost budovy. A ostatně na všechna úsporná opatření je možné získat nemalou dotaci z programu Nová zelená úsporám. 

Kolaudované domy musí splňovat podmínky nízkoenergetického standardu

Změna se tedy dotkla i obecně kolaudací. Kolaudované budovy musí splňovat podmínky týkající se nízkoenergetického standardu. Lidé, kteří si však nechali vytvořit projekt zkušeným projektantem a kteří se obrátili na zkušenou firmu, se však ničeho bát nemusí. Kdo však může být podle odborníků nemile překvapen, jsou lidé navrhující si projekty svépomocí, případně lidé stavějící dům taktéž svépomocí. 

Zejména lidé stavící si dům sami mohou zapomínat například na zmiňovanou rekuperaci nebo na jiná úsporná opatření, která jsou nově nutností při stavbě nového domu.