Motýlek je v módě. Kde se ale vzal?

Motýlek je v módě. Kde se ale vzal?

Pokud jste letos navštívili nějaký z konajících se plesů, pak jste určitě také zaregistrovali, že motýlky opět zůstávají v módě. V módě však nezůstávají klasičtí motýlci, kteří jsou ušití z látky. Stále styloví jsou dřevění motýlci, nově se k moderním pánským doplňkům přidali také sklenění motýlci, kteří se případně mohou zapnout a zářit různými neonovými barvami. Je však pravdou, že motýlci zářící jsou trochu kýčem, ale kupodivu se kýčům nyní dává přednost. Kdo by to byl tušil!  

Pokud jste fanouškem motýlků, určitě jednoho takového máte doma. A pokud jednoho takového máte doma, pak by vás možná mohlo zajímat, kde se tento pánský stylový módní doplněk vzal, jak vznikl. Pro odpověď si nemusíte chodit daleko, máme ji pro vás! 

Motýlek přišel společně s kravatou 

I když se kravata nosila daleko více, motýlek přišel zároveň s ní a velké popularitě a oblíbenosti se těší paradoxně až nyní po dlouhých letech. První zmínky o tomto pánském módním kousku sahají až do sedmnáctého století, kdy údajně měl motýlka nosit chorvatský husar, který přinesl tento trend na francouzský královský dvůr. Francouzi se trendu ujali a vytvořili nejprve kravatu, poté až motýlka.  

Dalo by se tedy opravdu říct, že motýlek doprovázel dlouhá léta kravatu při cestě za slávou a oblíbeností. Samotného si ho všimli plně až v devatenáctém století, kdy se začaly nosit nejrůznější ozdoby na krku.  

A pak je tu Brummel 

Velkou slávu přinesl motýlkovi až anglický dandy Beau Brummel, který se výrazně zapsal do historie pánské evropské módy. I díky němu si pravděpodobně lidé uvazovali motýlka kolem krku už na prvním českém plese, který se konal před 175 lety.  

Pro motýlka byla nejdůležitější šedesátá léta devatenáctého století, kdy se motýlek stal součástí nového volnějšího obleku prince z Walesu. Tehdy se stal nedílnou součástí obleků, ve dvacátém století k obleku neodmyslitelně patřil.