Pěstování ananasu

Milujete ananas? Vypěstujte si ho doma

Ananas je exotické ovoce, které se nejčastěji na našich stolech vyskytuje v době vánočních svátků. Během jiných dnů v roce bohužel nejsou ananasy k mání. Proto je skvělý nápad si je vypěstovat. Není to nic jednoduchého, ale na druhou stranu to není ani nadlidský úkol. Jenom je třeba vědět, jak se takový ananas vlastně pěstuje.

Ananas není oblíbený jenom díky své chuti, ale je oblíbený i z jiných důvodů. Například proto, že pomáhá při hubnutí. Že jste o tomto ještě neslyšeli? Je to skutečně tak. Ananasy v sobě mají zvláštní látky, které pomáhají zrychlovat výkonnost metabolismu a my rychleji spalujeme nepříjemná a nechtěná kila.

Otázkou ovšem je, jak si vypěstovat ananas v pohodlí domova.

Nejdříve je třeba ho připravit k zakořenění

Základ spočívá ve správném zakořenění. Mnoho lidí odřízne růžici i se zbytkem dužiny, ovšem to není ten nejlepší způsob, který vám zaručí úspěšnou úrodu. Nejlépe uděláte, když růžici od dužiny vykroutíte tak, aby na růžici nezbyla žádná dužina. Sice je to trochu náročnější, ale za to je to základ úspěšného pěstování ananasů.

Samotnou růžici pak opláchněte vodou, nesmí na ní zůstat šťáva plodu. Potom odtrhávejte jeden lístek za druhým, aby růžice měla dole pár centimetrů takzvanou stopku. Tu pak ponořte do sklenice s vodou a nechte zakořenit. Většinou se začnou kořeny líhnout po měsíci, někdy po měsíci a půl.

Pak už to jde jako po másle

Nejtěžší na pěstování ananasu je to, že musíte skutečně vytrvat, než se ananas zakoření. Potom jenom růžici zasadíte do nachystaného substrátu. A potom je nutné opět čekat, než se začne ananas klubat. Většinou je to běh na dlouhou trať, vždy záleží na místě, kde je ananas postaven. Jelikož se nejedná o drobnou květinu, najděte mu dostatečně velký prostor, kde nebude překážet.

Co se týče zálivky, je zajímavé, že se ananas zalévá přímo do růžice. Je to stejné jako u bromélií. Ananas mezi bromélie vlastně patří, což může být nová informace i pro mnohé zkušené zahradníky.