japonský styl

Japonský styl interiéru – harmonie krásy, kvality a funkčnosti

Japonský styl interiéru je vhodný pro uživatele, kteří jsou schopni vnímat estetiku a krásu okolního prostoru pomocí jednoduchých tvarů a barev. Nepotřebují se obklopit předměty každodenního života, preferují praktičnost a osobní pohodlí. Pokud jste schopni vidět krásu v malých věcech, pokud hledáte harmonii prostřednictvím svých vlastních myšlenek a činů, jestliže blízkost k přírodě je jednou z vašich priorit při vytváření charakteru svých domovů, japonský styl se vám bude zamlouvat. Diskrétní, ale exotický, přesto funkční, do značné míry koresponduje s moderním stylem.

Komfortní minimalismus

Japonský styl je ukázkou „pohodlného minimalismu“, s použitím přírodních materiálů, za dodržování pravidel ergonomie, se snahou udržet rovnováhu ve všem. Japonský styl – je to jen způsob, jak v domácím prostředí, vytvořit určité motivy v interiéru. Jde o filozofii jak snoubit okolní objekty s přírodními prvky, pochopit sebe ve vztahu k přírodě, vytvářet harmonii ve svých názorech, touhy, akce a pohledu na život.

Charakteristika japonského stylu

Základní principy současného japonského styluse začaly vytvářet v 16. a 17. století, kdy byla nižší životní úroveň a domácí i zahraniční politika země nenesla ovoce. Tvorba střední třídy, vznik vrstvy obyvatelstva s vyšším příjmem a základy technického pokroku, ovlivnily tvorbu základních motivů pro vytvoření prostředí japonských domácností. Ale i přes formování kapitalistického systému, centralizace moci a vzniku skutečně bohatých lidí schopných si zařídit své byty podle nejnovější módy, se zaměřením na trendy ve světě, Japonci zůstali věrni sami sobě. Japonská filozofie, zaměřená na harmonii a krásu je nedotčená,nalézají vysoký komfort v obyčejných věcech, nikoli v luxusně zařízeném interiéru.

Japonci a zemětřesení

Velký vliv na styl Japonců má nejen historické pozadí, ale i geografická poloha a charakteristické klimatické podmínky. Neustálá hrozba zemětřesení přinutila Japonce vymýšlet originální způsoby stavby schopné odolat třesoucí se zemi.  Vnitřní stěny a stropy v japonských domácnostech někdy chybí, což je způsobeno nejen nebezpečím zemětřesení, ale touhou vytvořit prostornýdům i v malém prostoru.