Jak vznikly silonky, bez kterých nyní ženy nedají ani krok?

Jak vznikly silonky, bez kterých nyní ženy nedají ani krok?

Když se ženy nechtějí holit nebo když je venku zima, raději sáhnou po silonkách, než aby se vzdaly svého outfitu, kde hlavní roli hrají kratší šaty. Silonky jsou kromě toho také maskováním různých nedokonalostí, které se na nohou mohou nacházet. Efektivně schovají například modřiny nebo celulitidu, schovají samozřejmě také jizvy, které mnohé ženy na nohou opravdu mají. I když dnes silonky nosí opravdu každá žena, nabízí se otázka, kde se vlastně vzaly? 

V současné době bychom mohli vyjmenovat na prstech vynálezy, které byly tak skvělé, že jsme je automaticky zakomponovaly do svého každodenního života, a které už z našeho života rozhodně neodejdou. Takovým vynálezem jsou třeba právě silonky, které jsou revoluční. Jenže kde se tedy vzaly? 

Silon nahradil hedvábí 

S výrobou silonek se začalo v Československu, a to před více jak pětašedesáti lety. Tehdy začalo umělé vlákno zvané silon plně nahrazovat dosavadní hedvábí, které začínalo být pro lidi velice drahé. S nápadem na výrobu syntetických vláken se však přišlo ještě dříve.  

To, jak se mají spřádat syntetická vlákna, se muselo dlouhá léta zkoumat. Po opravdu dlouhých pěti letech výzkumu se však světu ukázaly první silonky z nylonu. Bylo to v roce 1939 a lidé mohli americké společnosti DuPont, která s novinkou na trhu najednou přišla, ruce utrhnout. Jednalo se o levné a pevné punčocháče, které perfektně zakrývaly nohy, což se hodilo, protože móda začala stále více a více zkracovat sukně a šaty zároveň.  

Jenže přišla válka 

Během války však musela dát Amerika od výroby silonek ruce pryč, na chvilku se tedy po silonkách doslova slehla zem. S opětovanou výrobou se začalo až v roce 1950, a to v Plané nad Lužnicí. Zdejší závod začal zásobovat celý komunistický blok. Závod ležel ve Varnsdorfu a jeho název byl „Elite“.