Jak správně pečovat o ratanový nábytek

Jak správně pečovat o ratanový nábytek 

Ratanový nábytek není ničím výjimečným a ukrývá se v řadě domácností. Působí velmi majestátně, elegantně, zkrášlí nejen zahradu, ale i interiéry. Péče o něj má však svá pravidla stejně jako péče o jiný typ nábytku. Pokud si plánujete zakoupit právě ratan, vhodné je nejen pravidelné udržování pomocí mýdlové vody. 

Ratan pochází z asijských zemí 

Pokud si pořídíte ratanový nábytek, můžete si být jistí, že jste neuškodili českým lesům. Ratan jako takový totiž pochází z asijských zemí a dorůstá celkově do výšky dvaceti metrů. V Česku je však mylně zaměňován s tradičním proutěným nábytkem, ale kvalitně je na daleko vyšší úrovni.  

A to už jen z pohledu výdrže a životnosti. Ratanový nábytek je totiž velmi odolný a při troše péče skutečně vydrží dlouhá léta. Na rozdíl od mnoha jiných materiálů umí ratan efektivně odolávat zátěži UV záření, stejně tak odolává dobře větru i nepřízním počasí. Když navíc vybavíte například křeslo z ratanu nebo lavici o voděodolné polštáře, zvýší se tím nejen komfort, ale i životnost nábytku.  

Popularita roste díky vzhledu 

Vyšší odolnost oproti tradičnímu proutěnému nábytku – to se zdá být jako ten hlavní benefit ratanového nábytku, že? Jenže ve skutečnosti za zvýšenou poptávkou o tento trend stojí také přirozený vzhled. Mluvíme o přírodním materiálu a i když může právě vlivem této skutečnosti vykazovat nějaké nedokonalosti, přesto ho po vzhledové stránce lidé milují.  

Navíc může ve venkovních podmínkách být prakticky celý rok, což je jistý komfort, který neslibují všechny typy nábytku. 

Stačí mýdlová voda 

Jak už bylo zmíněno, ani po stránce své údržby není ratanový nábytek nijak náročný. Spíše naopak – stačí mu mýdlová voda, kterou otřete menší i větší nečistoty, případně prach. Pokud se na nábytku objeví plíseň, přidejte do mýdlové vody trochu bělidla, které vyčistí i tento problém.  

Pokud by se stalo, že vlive používání začne na některých místech praskat nebo se jinak deformovat, stačí sáhnout po vařeném lněném nebo tungovém oleji, kterým se nábytek opětovně vyživí a hydratuje.