Jak si vybrat matraci na základě její tvrdosti?

Jak si vybrat matraci na základě její tvrdosti?

Pro kvalitní spánek je důležitý nejen náš životní styl a zdravotní stav, ale také kvalitní matrace. Na matraci, která bude všude tlačit, bude příliš tvrdá, nebo příliš měkká, se prostě dobře nevyspíte. A to se může projevit jako bolest zad, krku nebo dokonce hlavy a v konečném důsledku také na vaší náladě a tom, jak kvalitně můžete plnit svoje každodenní úkoly. Pokud se cítíte dobře, jde vám všechno rychle. Avšak s bolestmi zad pracujete velmi pomalu a vaše soustředěnost také není stoprocentně zaměřená na provedení úkolu.

Tvrdost nebo tuhost?

Většina z nás si matraci vybírá podle toho, jak je tvrdá. Tuhost a tvrdost matrace jsou pojmy, které se používají zaměnitelně. Každý výrobce by měl u matrace uvést, jak je tuhá. Takže bychom měli být schopni matraci vybrat i třeba na internetu. Většina lidí ale moudře dává přednost vyzkoušet si matraci před nákupem. Je opravdu dobré navštívit kamennou prodejnu a na matraci si lehnout. Ne každý z nás totiž má představu o tom, jak tvrdá by jeho vysněná matrace měla být. A cena matrace se obvykle pohybuje v tisícových částkách, takže opravdu se vyplatí nad nákupem trochu zamyslet.

Tvrdá nebo měkká matrace?

Obecná rada bohužel neexistuje. Záleží to na vašich preferencích a na tom, na co jste zvyklí. Někde se dočtete tato doporučení: 

  • Osoby vyšší hmotnosti by měly volit tvrdší matrace (zde se vyplatí sledovat na matraci také maximální doporučenou zátěž, výrobci ji uvádí). 
  • Pro děti jsou nejvhodnější pěnové, pevnější matrace.
  • Čím je člověk starší, tím měkčí by měla být jeho matrace.

Různá tvrdost z každé strany

Matrace můžete najít v různých stádiích tvrdosti – od extrémně tvrdých až po extrémně měkké. Existují také matrace, které mají z každé strany tvrdost jinou. Matraci si tak můžete otočit v případě, že například v létě vám vyhovuje tvrdší matrace (jste do ní méně zaboření, takže se méně potíte).