Jak se slaví Vánoce v Brazílii aneb poznejte jeden z nejdůležitějších svátků

Jak se slaví Vánoce v Brazílii aneb poznejte jeden z nejdůležitějších svátků

I když si na české vánoční svátky musíme ještě skoro celý rok počkat, neznamená to, že si nemůžeme přiblížit tento svátek v jiné zemi. Přece jen i vánoční svátky probíhají v každé zemi či městě jinak. Než vyjedete do nějaké zahraniční země, je třeba se pořádně informovat o tom, jaké zvyky, tradice nebo svátky v dané zemi existují. Je třeba je respektovat, kvůli naší výjimečné návštěvě nebudou zdejší 

obyvatelé měnit své zažité tradice. Zaměřme se nyní na vánoční svátky v Brazílii, které se značně liší od těch našich. Víte, v čem? 

Stejně jako tomu bývá u svátků velikonočních, i svátky vánoční se slaví ve světě daleko jinak než u nás. Pokud bychom měli mluvit o brazilských vánočních svátcích, zmínili bychom hlavně to, že dárky nosí Papai Noel a rozdává je zpravidla o půlnoci. Je nutné však dodat, že i brazilské Vánoce se konají čtyřiadvacátého prosince, jelikož vyplývají z křesťanských zvyků. 

To nejzajímavější z brazilských Vánoc 

· Typickým prvkem je takzvané Persépio, což je jakýsi výjev z Betléma. Setkat se s ním můžete hlavně poblíž kostela. 

· Štědrovečerní hostina zde probíhá převážně mezi osmou až desátou hodinou večerní, tedy daleko později než u nás. U vánočního stolu se zpravidla schází celá rodiny i s kmotry či vzdálenými příbuznými. 

· Kapři rozhodně nejsou to, co sídlí na štědrovečerní tabuli. Podává se zpravidla pečený krocan, většinu jídla si však Brazilci objednávají z restaurací, jelikož milují kurýrní služby. Na brazilské štědrovečerní tabuli najdeme také hromadu ovoce, a to konkrétně hrozny, které jsou synonymem štěstí a bohatství. 

· Brazilská štědrovečerní hostina se liší hlavně sladkými dezerty, které se nezapomínají podávat. Obvykle se jedná o sladké dorty plné kokosu nebo banánu. 

· Jak již bylo zmíněno, dárky se v Brazílii rozdávají či následně rozbalují přesně o půlnoci, kdy se navíc rozezní vánoční ohňostroj a kdy si všichni hromadně popřejí “veselé Vánoce”.