Bleskový úklid dětského pokoje

Jak na rychlý úklid dětského pokoje?

Rozházené hračky, neustlaná postel a pyžamo válející se někde na zemi. Připomíná vám to pokoj vašeho dítěte? Nebojte, úklid takového nepořádku vám nemusí zabrat celý den. Stačí si s dětmi nastavit pár pravidel a do úklidu se pustit systematicky.

Dostatek místa

Úložný prostor je v dětském pokoji zcela zásadní. Postele s úložným prostorem, úložné boxy nebo pevnější krabice poslouží k uskladnění hraček, ale i lůžkovin, které by při hrách na posteli mohly překážet. Do organizace prostoru se pusťte spolu s dítětem, pokud z toho uděláte zábavu, nudit se nebude.

Všechno musí pryč

Začněte tím, že všechny věci snesete na jednu velkou hromadu a omyjete veškeré police, skříňky a zásuvky. Věci roztřiďte, ale nikdy nic nevyhazujte bez vědomí dítěte. Nechte ho, ať si samo rozhodne, s jakou hračkou už si nehraje a jaká ho stále baví. Hračky, které už dítě nechce, ale jsou stále v dobrém stavu, můžete věnovat například do dětského domova. Vyřaďte také hračky, které jsou rozbité nebo nekompletní.

Může se stát, že si dítě není jisté, jestli si s některými hračkami chce ještě hrát. V takovém případě na ně vyčleňte jednu krabici, kterou někam uschováte – třeba na dva měsíce. S dítětem se domluvte, že pokud si na krabici nebo hračku z ní během této doby nevzpomene, vyřadíte je nadobro.

Každá věc má své místo

Každé hračce, která v pokoji zůstane, určete její vlastní „domeček“. Až budete zase velet k úklidu, dítě naladíte na pozitivnější notu, když mu řeknete, že panenka musí jít spinkat do domečku. Nejlepší jsou plastové úložné boxy nebo schodové regály, zkrátka místo, kde je dítě uvidí na první pohled. Neprůhledné krabice a šuplíky označte obrázkem toho, co je uvnitř.

Pokud má dítě hraček opravdu hodně, je lepší nechat jich v pokoji jen pár a pravidelně je obměňovat. Známé hračky totiž po čase ztrácí na atraktivitě, naopak s těmi znovuobjevenými si mohou vyhrát dlouhé hodiny.