I růže můžou postihnout choroby. Jaké se objevují nejčastěji?

I růže můžou postihnout choroby. Jaké se objevují nejčastěji?

Růže jsou oblíbenou rostlinou žen. Ty je mohou dostávat nejen v řezané podobě, ale také je mohou pěstovat na svých zahradách. Pokud se pěstují růže na okrasné zahradě, řadí se zahrady rozhodně k těm nejpůvabnějším. Růže jsou mimo jiné i nejrozšířenější zahradní rostliny, ovšem i ty bojují se škůdci a nemocemi. Stejně jako zelenina nebo jiné druhy rostlin, i růže může leccos napadnout.  

Obecně platí, že odolnější vůči chorobám a nemocem jsou takzvané šlechtěné kultivary. Ty bývají odolné hlavně vůči houbovým chorobám, které napadají jiné růže. Odolné vůči chorobám i škůdcům jsou i takzvané sadové růže, které jsou nižšího vzrůstu.  

Ať už ale pěstujete jakýkoli druh růží, pamatujte na to, že prevence je nade vše. Pravidelnou prevencí se myslí vyrovnaná zálivka, pravidelné přihnojování během sezony, také kontrola stavu rostlin. Je to jako u automobilů – pravidelnou kontrolou můžete předejít hrůzným následkům.  

Jací škůdci a nemoci se u růží vyskytují nejčastěji? 

Jak jsme zmínili, růže mohou být napadány mnohými škůdci a nemocemi. Nejčastěji se potýkají s mšicemi, jež mohou napáchat opravdu velké škody za poměrně krátkou dobu, protože se velmi rychle rozmnožují. Mšice způsobují velké škody hlavně na listech rostlin, z nichž vysávají šťávu. Listy, které jsou mšicemi napadeny, poté zasychají a kroutí se.  

Růžím však škodí také takzvané pilatky, které poškozují listy. Pokud se objeví tento škůdce, musíte zasáhnout vhodným insekticidem. Zatímco pilatka drobná poškozuje jenom listy, pilatka listová škodí jak listům, tak výhonům i květům.  

Hrozbou jsou houby 

Co se týče nemocí, vůbec nejrozšířenější hrozbou jsou houby. Napadají růže hlavně ve vlhkém prostředí, v němž listy nestíhají osychat. Růže, které jsou napadeny houbou, se nesmí dostat do kompostu – ani žádné výhony napadených růží se do kompostu dostat nesmí. Ideální je je spálit, aby se zabránilo šíření choroby.  

Listy růží a jejich výhony také napadá černá skvrnitost, kterou lze odstranit postřikem. Také se můžete setkat se rzí růžovou nebo s padlím.