bankrot Solar World

Další bankrot hlásí Solar World

Člověk by se jednou divil, co se to v té ekonomice děje. Samozřejmě nejen Česká republika se nyní potýká s řadou problémů. I když nás nejspíše zajímají jen a pouze české problémy, je nutné zmínit, že i jiné země nejsou na tom zrovna nejlépe. U nás klesají u mnoha společností zisky rychlostí blesku, a to nejspíše kvůli aktuální situaci v české ekonomice, na druhou stranu i u sousedů Němců to není žádná sláva. Tam se snižující zisky rovnou zanedbávají a překračuje se rovnou k bankrotu.

Ten v posledních dnech zaznamenala především společnost, která se zabývá dodávkou zařízení pro výrobu solární energie. Jedná se o německého dodavatele Solar World. Bankrot bylo nutné vyhlásit, protože už nejsou v platební schopnosti. Cena všech akcií této společnosti propadla o osmdesát procent.

Co či kdo za to může?

Společnost, která měla pod svým vedením tři tisíce lidí, byla nucena odejít z německého trhu, a to prý z několika důvodu. Největší podíl na tom měla však levná čínská konkurence, která byla pro ně oříšek, který se opravdu nedal nijak přelousknout. V minulosti se společnost mohla pyšnit titulem „největší výrobce solárních panelů v Evropě“, nyní tomu však je naprosto jinak. Konkurenci Číny prý nemohla nijak oponovat.

O konci firmy se vědělo už během konce března, kdy se stále spekulovalo nad nějakým úsporným programem, do kterého by se měla společnost v následujících měsících přepnout. Tento úsporný program prý měl zahrnovat pouze čtyři sta pracovních míst, která by měli pomoct k tomu, aby se do roku 2019 vymanila společnost z jejich ztrát. Tento krok byl nutný, protože během loňského roku společnost prodělala téměř dvaadevadesát milionů euro, což je v přepočtu zhruba dva a půl miliardy korun. Společnost byla během své působnosti opravdu oblíbená a její úspěchy neznaly mezí. Na naprostou špičku ve svém oboru se dostala za deset let, což je opravdu úctyhodný výkon.