Zahradní bouda na nářadí

Zahradní bouda na nářadí. Víte, podle čeho vybírat?

Zahradní domek nemusí být jen plechový, plastový nebo dřevěný prostor pro vaše nářadí. Může se stát zajímavým doplňkem na vaší zahradě. Dřevěné zahradní domky stále vedou. Přírodní materiál do zahrady dobře zapadá a vypadá velmi pěkně. Jak vybrat zahradní boudu na nářadí?

Zahradní domky mohou sloužit jako úschovna nářadí, ale mohou být i více účelné. Současně mohou být základnou při zahradní oslavě i grilování. Zahradní domečky milují i děti. Můžete do nich dát zahradní nábytek a odpočívat po náročné práci, nebo je využívat jako dílnu. Pokud dřevěný domek na zahradu nepřesáhne 25 m² a výšku 5 m, nepotřebujete ani stavební povolení a ohlášení stavby. U zahradního domku potřebujete územní souhlas nebo územní rozhodnutí. Minimální odstupová vzdálenost od sousedního pozemku je 2 m, nebo musíte mít povolenou výjimku.

Zahradní bouda na nářadí

Zahradní bouda na nářadí uschová všechno potřebné na jednom místě. Nabude se vám válet po zahradě nebo reznout ve vlhkém sklepě. Navíc zde můžete uschovat i přenosný gril a věci na grilování. Zahradní kůlna na nářadí může posloužit i jako úschovna na sekačku nebo stavební materiál, změřte si proto dobře i dveře a zvažte okna. Některé sekačky na trávu jsou totiž dost široké a rozměrné. Hodí se i krytý prostor stříškou před domkem. Podle toho volte vhodnou velikost domku.

Dřevěná zahradní bouda na nářadí

Zvolit můžete srubovou konstrukci. Ta vypadá jako klasický srub a jednotlivé díly navzájem kolmých stěn do sebe zapadají do zámků v pevném spojení. Často jsou v dřevěných zahradních domcích používány jen silnější palubky místo srubových profilů. To se odrazí na příznivé ceně. Dřevěný domek mohou tvořit i robustnější KVH hranoly. Pak je konstrukce tvořena svislými sloupky a vodorovnými prvky. Proti větru je ošetřená v rozích diagonálami a zevnitř je opláštěná OSB deskami. Zvenku jsou třeba fasádní palubky nebo podobný materiál, který odolá povětrnostním vlivům a vodě.