svítidla

Jak náležitě vybrat svítidla

Než kliknete na tlačítko objednat, dobře zvažte účel, pro který svítidlo potřebujete – na čtení, práci nebo jen toužíte po intimní atmosféře. Výběr osvětlení se nám jeví jako jednoduchá záležitost, ale opak je pravdou, pokud správně nevyhodnotíte požadavky rodiny.  Svítidla se dělí na dva základní druhy: náladové a funkční. Náladové svítidla působivě a rafinovaně zvýrazní některé objekty v místnosti. Druhou podskupinu tvoří světelné dekorativní předměty, jež dotvoří výraz prostoru, září v něm a vytvářejí pohodovou atmosféru. Trh nabízí i nepřímé osvětlení, skrytý zdroj světla. Příkladně příjemné měkké světlo vytvářejí pásové svítidla. Funkční svítidla musí dávat dostatek světla. Hlavní svítidla slouží jako základní zdroj světla v místnosti, a orientační s nižší svítivostí, vhodné na příjezdové cesty, zahradní chodníky.

Vybíráme svítidlo do obýváku

Základní svítidlo musí být výkonné, aby dokázalo nasvítit celý interiér při různých příležitostech. Každá rodina využívá obývací pokoj k jinému účelu, relaxační pokoj, pracovna, ložnice apod. A to je měřítko, podle kterého vybíráme svítidla. Jiné osvětlení bude vhodné při slavnostní příležitosti, a jiné při spánku nebo koukání na televizi či četbě knihy. V každém případě využijete centrální svítidlo stmívatelné (regulovatelné) nebo si objednejte zvlášť svítidlo, které dotvoří atmosféru obývacího pokoje. Na výběr máte nástěnné, stojanové nebo lampičky. Design svítidel se musí shodovat se stylem interiéru.  Samotná velikost svítidla záleží hlavně na velikosti obývacího pokoje.

Osvětlení v dětském pokoji

Především v zimním období je nutné zajistit školákovi vhodné osvětlení pracovního stolu. Na psací stůl jsou ideální polohovatelné svítidla, které se staví na opačnou stranu stolu jako je ta, kde dítě píše. Žárovka nesmí ze svítilny vyčnívat a nemělo by ji být vidět ani ze strany, aby nenamáhala vašim ratolestem zrak. Tento problém jednoduše vyřeší lampy se zabudovanými LED čipy, neboť ty žádnou žárovku nemají. Další výhodou LED čipů je, že netopí a nehrozí popálení jako u jiných zdrojů. Při práci je vhodné stolní lampu doplnit i jiným světlem v místnosti. Pozor na rtuť zářivkách! Z bezpečnostních důvodů proto nedoporučujeme používat takové žárovky v dětském pokoji, aby nedošlo k nehodě.