švábi, štěnice

Koho máte v podnájmu?

Možná to zní nadneseně, ale málo kdo si uvědomuje, že se najdou místa, kde je výskyt švábů nebo štěnic a o takové podnájemníky nikdo nestojí. Určitě se nenajde někdo, kdo by měl v oblibě šváby. Pokud pomineme estetickou stránku tohoto tvora, jde zde hlavně o zdraví. Tito malí brouci sebou totiž nesou určitá rizika, mohou přenášet různé choroby a jejich výměšky i zbytky tělíček jsou velmi silným alergenem. Proto kdykoliv, kdy šváby zpozorujeme ve svém obydlí, musíme se co nejrychleji je pokusit vyhubit. A o tom, jak při likvidaci hmyzu postupovat, jsou následující řádky.

Když objevíme první šváby v bytě nebo domě, měli bychom velmi pečlivě projít celou domácnost a začít utěsňovat jakékoliv spáry a škvíry. Zvýšenou pozornost věnujeme potrubí, ventilaci a podlahám u stěn. Každou místnost procházíme pomalu a pečlivě, raději této práci věnujeme celý týden, než abychom ji dělali naprosto zbytečně. Zašpuntujeme také všechny vany a umyvadla.

Bytové domy a sídliště

Švábi vychází v noci, takže přes den je při počátcích invaze nejpravděpodobněji vůbec neuvidíme, můžeme si ale všimnout jejich výměšků – malé hnědé a slizké skvrny nebo kuličky. Takže bychom měli udělat několik nočních kontrol, díky kterým je a hlavně jejich cestičky mnohem snáze objevíme. Vejdeme tam, kde jsme je naposledy zpozorovali a znenadání rozsvítíme. Případně procházíme byt a místa s baterkou, kde skladujeme potraviny. Když budeme čekat v rozsvícené místnosti, tak nejspíš nic neuvidíme. Když už hmyz zpozorujeme, sledujeme kam se snaží zmizet.

Po všech těchto přípravách, kterými omezíme či znemožníme další návštěvy nežádoucích hostů, bychom měli šváby definitivně vyhubit. Na to existuje mnoho různých přípravků, které můžeme pořídit ve specializovaných obchodech u prověřených firem.

Když se nám podaří šváby vyhubit (mrtvý hmyz pokud možno spálíme), nezapomínejme se zajistit před jejich další návštěvou. Pravidelně kontrolujeme, jestli někde nejsou nové škvíry. Pokud se nám boj nezdařil, je lepší zavolat odborníka, který je vyhubí definitivně. Deratizace je nutná. Více na webu www.sos-stenice.cz, případně kontakt info@sos-stenice.cz a tel. 776 40 30 31.