špatná úroda

S jarními mrazíky se nepočítalo – úroda upadá

O tom, že potraviny budou rapidně zvyšovat své pořizovací ceny, o tom už jsme dávno věděli. Dala nám o tom vědět zejména inflace, která se díky tomu rapidně zvýšila, a její růst neznal mezí. Naštěstí se nyní potýkáme se zpomalením takové inflace, proto můžeme být opět trochu rádi za trochu stabilnější ekonomiku v České republice. Ostatně je nutné zmínit, že ceny se nezastaví, ale opětovaně porostou, proto bychom si měli říct, že vždy při návštěvě obchodu nejspíše inkasujeme více, než jsme zvyklí.

Kupodivu nebude zdražovat pohonné hmoty. Nyní jsme byli zvyklí, že jsme při každém tankování museli navštívit bankomat nebo jsme museli jít s pár stovkami navíc v kapse, protože ceny stále nepřetržitě rostly. Naštěstí pohonné hmoty už nebudou tím největším problémem, který nám bude značně komplikovat sumu v peněžence. Najednou se bude jednat o úplně jiné věci, které budou naši peněženku přinášet do různých nemocí, mezi něž se řadí například anorexie.

Zdražovat budou vypěstované potraviny

Zelenina i ovoce značně stouply na své ceně. Mohlo za to především počasí, které neumožnilo nejrůznějším plantážím, z nichž se odkupuje zboží do České republiky, aby měly skvělou úrodu. Najednou jsme se dočkali nemístného zdražování těchto druhů potravin a spasit nás mohla naše úroda, kterou jsme si nyní zasadili. Jenže jaro, konkrétně duben, se nesl v takovém aprílové žertu, v jakém začal. Najednou jsme se probudili a venku nás čekal mráz, na mnoha místech dokonce i sněžení, které bylo pro řadu lidí vážně nepříjemné hlavně proto, že už jsme se těšili na teplé krásné dny.

Mimo to řada lidí zasadila semínka zeleniny, ale díky mrazíkům se najednou můžeme potýkat se zmrzlými bramborami (které jsou mimochodem jedny z těch, u nichž cen zase porostou). Mimo sazeničky brambor byly také mrazem zničeny především jahodníky nebo vinná réva. Milovníci jahod se tedy letos budou ve velké míře muset rozloučit s touto pochoutkou stejně jako vinaři, u nichž bude velmi nepravděpodobné, že jejich vinná úroda bude tak dobrá, jako tomu bylo loňským rokem.