inteligentní domácnost

Domácnost na stisknutí

Žijeme v rychlé době. Dny se míjejí rychlostí blesku. Častokrát za daných čtyřiadvacet hodin nestihneme nic, co jsme původně plánovali. Proto se snažíme ušetřit si čas na různých vymoženostech, kterými se to v současnosti jenom hemží. V konečném důsledku však sice ušetříme hodinu denně – tu ovšem následně strávíme na sociálních sítích. Vlastně veškerý volný čas takto trávíme. Proč? Je žití virtuální reality lepší? V čem? Kéž bychom čas, který tak pracně (a často i draze) ušetříme, dali do setkávání se s blízkými lidmi, na které už nezbývá v tomto hektickém světě místo.

Jestliže jste ale ještě nepřišli na to, jak si daný kousek času ušetřit, nejspíše jste ještě neinvestovali či si jen nestáhli svou domácnost do svých mobilních telefonů či jiných chytrých zařízení. Právě toto je totiž to velké tajemství. Má své klady i zápory, ale to ostatně má každá věc.

Lidé často plýtvají svými minutami například tehdy, kdy se neustále vracejí ke svým dveřím, aby zkontrolovali to, zda zamkli. Během této kontroly jim ujede autobus, jejž měli stihnout, protože další jim jede až za pětačtyřicet minut. Zamezit této situaci můžete tehdy, kdy si do svého mobilního zařízení instalují domovní zámek. Pak stačí pouze kliknout na danou aplikaci a vše zkontrolovat až v autobuse. Pokud byste nezamkli, pouhým stisknutím docílíte zabezpečené domácnosti.

To samé můžete podniknout například s roletami ve svém obývacím pokoji. Často se totiž jejich ruční vytahování a zatahování zasekne a vy musíte kupovat nové stinné výrobky. Dejte si i rolety do svého mobilu či tabletu a i stínění ovládejte pouhým kliknutím. Stejně to funguje s garážovými vraty, světly, dokonce i s ledničkou nebo příborníkem.

Celý tento systém rychlejší domácnosti, která vám ušetří čas a mnohdy i peníze, má ale také své mouchy. Co když vám vypadne elektrický proud či přestane jít síť vašeho mobilního operátora? Pak si neodemknete ani dům, ani vrata, a dokonce si ani nerozsvítíte.